CZY WARTO UCZYĆ SIĘ LIST SŁÓWEK PO ANGIELSKU? – Jak efektywnie uczyć się słownictwa – ENSPRESSO #38

Favorite

ENSPRESSO to cotygodniowy live z językiem angielskim, który prowadzimy w naszej grupie na Facebooku.

Podoba Ci się ten odcinek? Subskrybuj nasz kanał, żeby dostawać powiadomienia o nowych filmach!


Czy pamiętasz jak uczyłeś się w szkole list słówek przed kartkówką?


Nieważne czy było to z języka angielskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego czy jakiegokolwiek innego….


Teraz pewnie zastanawiasz się, czy to miało sens? Czy cokolwiek jeszcze pamiętasz z tych list, które ‘wkuwałeś’ na pamięć?


Otóż mogło to mieć jakikolwiek sens, ale pod warunkiem, że po zaliczeniu kartkówki lub testu jeszcze wróciłeś do tej listy ponownie.


Ale przecież o czym my tutaj piszemy!? Każdy wie, że nie ma sensu uczyć się list niepowiązanych ze sobą słów!


I tak….i nie….


Nie ma to sensu, jeżeli faktycznie uczysz się listy, zaliczasz jakiś test i nigdy więcej do tego nie wracasz….


Ma to jednak sens, jeżeli w trakcie uczenia się zapisujesz sobie listy słówek (np. w Twoim notatniku do nauki, o którym często piszemy, że powinieneś go mieć, ponieważ jest bardzo przydatny), których jeszcze nie znasz, ale jednocześnie wracasz do nich od czasu do czasu i utrwalasz je zanim napiszesz kolejną listę nowych słów.Co jeszcze warto zapisać na liście słów?


Zapisz kilka słów z rodziny danego słowa, poświęć mu chwilę, ponieważ wtedy nie tylko lepiej je zapamiętasz, ale także nauczysz się kilku dodatkowych słów związanych z nim, np.:


HAPPY – wesoły, szczęśliwy


HAPPINESS – szczęście


UNHAPPY – nieszczęśliwy


HAPPILY – szczęśliwie, radośnie


Zauważ, że zapamiętanie takich dodatkowych słów przyjdzie Tobie zupełnie bez wysiłku, bo są one do siebie podobne.


Inny przykład:


WASH – myć


WASH UP – zmywać naczynia


WASHING-UP – naczynia do pozmywania, zmywanie naczyń


Możemy również łączyć różne wyrazy w jeden lub pary wyrazów (czyli wyrazy złożone) i będą one miały inne znaczenie, albo też wypisać popularne wyrażenia z nimi, np.:


HAPPY ENDING – szczęśliwe zakończenie


HAPPY HOUR – godzina/pora, kiedy w kawiarniach/restauracjach możemy taniej kupić jedzenie lub picie


HAPPY DAYS – dobre czasy (często wykorzystane do mówienia z znaczeniu ‘stare, dobre czasy’)


WASHING MACHINE – pralka


DISHWASHER – zmywarka


DO THE WASHING-UP/WASHUP – zmywać naczynia


DO THE WASHING – robić pranie


Możesz pójść też o krok dalej i wypisać wyrazy i wyrażenia bliskoznaczne lub synonimy, np.:


DO THE WASHING-UP/WASHUP = WASH THE DISHES = DO THE DISHES – zmywać naczynia


DO THE WASHING = DO THE LAUNDRY – robić pranie


WASHING-UP = DISHES – naczynia do pozmywania


Zobacz, ile z dwóch słów: HAPPY oraz WASH możemy nauczyć się albo jak wiele dodatkowych słów możemy sobie przypomnieć dzięki takiemu wypisywaniu synonimów, antonimów, wyrazów bliskoznacznych oraz całych wyrażeń z nimi, które pomogą nam w rozwoju języka.


Skąd brać rodziny słów, słowa bliskoznaczne, synonimy, antonimy oraz wyrażenia z różnymi słowami?


W większości słowników internetowych będą takie informacje i warto z nich korzystać.


I co jeszcze warto zrobić z takimi listami słów?


Najlepiej żebyś wypisał chociaż po jednym (nawet bardzo prostym) zdaniu z danym słowem/wyrażeniem. Co więcej, takie zdanie powinno odnosić się do Ciebie bezpośrednio, ponieważ wtedy będzie łatwiej je Tobie zapamiętać i używać w przyszłości.Skąd brać słowa, które mogą nam się przydać w przyszłości?


Tutaj pomocne będzie wyznaczenie celu, do czego w ogóle potrzebny jest Tobie angielski i w jakich sytuacjach chcesz go używać. Jeżeli wypiszesz sobie różne przydatne Tobie dziedziny słownictwa angielskiego to poszukaj materiałów na ich temat w Internecie, książkach, podcastach, możesz też skorzystać z gotowych kursów online. Nie wypisuj słów, które nie są ze sobą powiązane i których pewnie nigdy nie użyjesz, bo to niestety będzie strata czasu.


Oczywiście, tak jak pisaliśmy wcześniej, zapisz sobie zdania ze słowami, które chcesz poznać, ponieważ wtedy masz o wiele większe prawdopodobieństwo, że będziesz je pamiętać, jak będziesz chciał ich użyć.Jak uczyć się słownictwa z kontekstu?


W języku angielskim kontekst gra bardzo ważną rolę, ponieważ jedno słowo może mieć wiele znaczeń i właśnie zmieniać je zależnie od kontekstu. Jeżeli zobaczysz jakieś słowo/wyrażenie czy zdanie, które uznasz za przydatne w przyszłości, to zapisz je sobie w swoim notatniku, żeby móc do tego wracać i utrwalać.


W ogóle mając na uwadze fakt, że angielski jest bardzo mocno językiem kontekstu, zapisywanie całych zdań może Tobie o wiele ułatwić naukę słownictwa i używanie go w praktyce, ponieważ słowa wyrwane z kontekstu mogą być później niepoprawnie przez nas użyte i może to prowadzić do wielu nieporozumień/wpadek językowych (czasem oczywiście bardzo śmiesznych:)).Jak w interesujący sposób zapisywać słownictwo?


Możesz korzystać z najprostszych list słów razem z ich tłumaczeniem i przykładowymi zdaniami, ale jeżeli lubisz bardziej graficzne i urozmaicone przedstawienie słownictwa to jak najbardziej można to zrobić. Limitem będzie wyłącznie Twoja wyobraźnia!


 Możesz narysować różne mapy myśli (mind maps), wykresy o różnych kształtach, możesz przedstawić zdania i słownictwo w postaci obrazków, komiksów czy sytuacji.


Możesz zapisać dialogi albo napisać ciekawą historię ze słownictwem, którego chcesz się nauczyć.


Zachęcamy Ciebie do wyboru sposobu, który najbardziej Tobie odpowiada.Co jeszcze warto pamiętać przy nauce nowego słownictwa?


Pamiętaj, że bardzo dużo słownictwa możesz nauczyć się zupełnie przy okazji, np. gdy czytasz coś po angielsku, oglądasz film, słuchasz podcastu. Jeżeli usłyszysz lub przeczytasz jakieś wyrażenie, to zapisz je sobie w wolnej chwili i twórz własne listy przydatnego Tobie słownictwa. Słownictwo, które poznajesz razem z kontekstem jego użycia jest bardzo cenne i o wiele łatwiej będzie się Tobie go nauczyć.I na koniec…..


Nie zapominaj o tej liście słów! Wracaj jak najczęściej do poznanego słownictwa, czytaj zdania, powtarzaj jak najwięcej.


Pamiętaj, że w nauce języka obowiązuje zasada, że jakość jest ważniejsza od ilości, więc lepiej jest znać mniej słów, ale porządnie i faktycznie ich używać w praktyce, niż kilka bardzo pobieżnie, które nie dadzą Tobie wiele wartości, ponieważ jak będziesz chciał ich użyć, to prawdopodobnie….nie będziesz ich pamiętać….


Warto wyrobić w sobie nawyk, że zanim zaczniesz uczyć się czegoś nowego, przejrzyj swoje wcześniejsze notatki i powtórz informacje. W taki sposób będziesz zdecydowanie lepiej uczyć się języka i o wiele szybciej zauważysz efekty oraz satysfakcję z nauki.


Życzymy Tobie przyjemniej i efektywnej nauki!


Zapraszamy Ciebie do obejrzenia lub wysłuchania całego odcinka ENSPRESSO, w którym znajdziesz więcej przykładów i inspiracji do nauki angielskiego słownictwa.


Jeżeli masz jakieś pytanie na kolejne odcinki ENSPRESSO, to śmiało je zadaj w komentarzach, a my damy Tobie znać w którym odcinku jest odpowiedź na Twoje pytanie.


Link do grupy na Facebooku, w której prowadzimy ENSPRESSO jest tutaj:


>>Pozytywna nauka angielskiego!<<
Serdecznie zapraszamy Ciebie do naszego programu do nauki języka angielskiego online ‘Angielski od zera do bohatera’. Możesz uczyć się kiedy chcesz i jak dużo chcesz dzięki platformie z lekcjami języka angielskiego, których przybywa w każdym tygodniu. Dodatkowo, co tydzień otrzymujesz zaproszenia na lekcje na żywo, które również są nagrywane. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj:

:

>>Angielski od zera do bohatera<<O nauce słownictwa mówiliśmy również tutaj:


>>Jak uczyć się słownictwa<<


Zapraszamy do pobrania 180 przydatnych kolokacji w języku angielskim:

>>Pobierz zbiór 180 praktycznych zwrotów w języku angielskim<<

Dodaj komentarz

Pobierz Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Najlepiej oceniane produkty

Pobierz Niezbędnik Podróżnika gratis!

KONTAKT

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • +48 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Pobierz bezpłatny Niezbędnik Podróżnika

Pobierz bezpłatny Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Skontaktuj się z nami bezpośrednio

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Najnowsze opinie

Poziom zaangażowania

Poziom nauki języka