10 Skutecznych sposobów na codzienny rozwój umiejętności językowych poza lekcjami angielskiego

Favorite

Rozwijanie umiejętności językowych poza regularnymi lekcjami i kursami to ważny krok w zdobywaniu płynności i zaawansowania w języku angielskim. Codzienne praktykowanie umożliwia nam zrozumienie i wykorzystywanie języka w naturalnych sytuacjach komunikacyjnych. W tym artykule przedstawimy dziesięć skutecznych sposobów jak rozwijać swoje umiejętności językowe na co dzień.

1. Regularne czytanie

Zacznij od czytania artykułów, książek, czasopism i blogów w języku angielskim. Wybieraj tematy, które Cię interesują, dzięki czemu nauka będzie bardziej przyjemna. Czytanie pomaga wzbogacić słownictwo i zrozumienie struktury języka.

2. Słuchanie podcastów i audiobooków

Podcasty i audiobooki to doskonałe źródło autentycznego języka mówionego. Wybieraj różnorodne tematy i styl mówienia, co pomoże Ci dostosować się do różnych akcentów i intonacji.

3. Nauka z piosenkami

Słuchaj angielskich piosenek i śpiewaj razem z nimi. Teksty piosenek pomagają w nauce idiomów, slangów oraz poprawnej wymowy. Jeżeli chcesz znaleźć tekst do piosenki, to wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszesz tytuł piosenki i dopiszesz słowo „lyrics”, które oznacza tekst piosenki.Wtedy będziesz mogła/mógł śledzić słowa piosenki i uczyć się ich. Przyjemność ze słuchania piosenki, rozumienia jej słów i śpiewania razem z wykonawcą swoich ulubionych utworów jest niesamowita!

4. Uczestnictwo w tandemie językowym

Szukaj osób, które posługują się językiem angielskim jako swoim ojczystym i chętnie wymieniaj się wiedzą. Tandemy językowe umożliwiają praktykowanie mówienia i rozumienia w realnych sytuacjach. Nawet jeżeli mieszkasz w Polsce, spokojnie znajdziesz osoby, które są native speakerami. W Polsce jest coraz więcej obcokrajowców, a język angielski jest popularnym językiem komunikacji w wielu firmach. Jeżeli wolisz zajęcia konwersacyjne online z native speakerem, wypróbuj platformę English Hub, na której możesz brać udział w konwersacjach online w małych i bardzo pozytywnych grupach.

5. Prowadź notatnik

Prowadzenie notatnika w języku angielskim pozwala na regularne praktykowanie pisania i ćwiczenia słownictwa, które chcesz zapamiętać. To także świetny sposób na śledzenie postępów w nauce. Co warto zapisywać w notatniku? Nowe słowa wraz z Twoimi własnymi przykładami zdań. Jeżeli nowe słowa zapiszesz w zdania, które Ciebie prywatnie dotyczą, to o wiele łatwiej będzie Ci je zapamiętać. Jeszcze jedna ważna kwestia odnośnie notatnika. Wracaj do niego jak najczęściej i powtarzaj słowa i zdania, które tam zapisałaś/zapisałeś. Możesz nawet poświęcić na to kilka minutek jak czekasz na autobus czy zagotowanie wody na herbatę. Dzięki temu będziesz szybciej zapamiętywać nowe słowa. Powtarzanie utrwala nowe słowa w pamięci i szybciej znajdą się one w Twojej pamięci długotrwałej.

6. Nauka poprzez aplikacje mobilne

Istnieje wiele aplikacji mobilnych stworzonych do nauki języka angielskiego, takich jak Duolingo, Memrise czy Babbel. Korzystaj z tych aplikacji w wolnych chwilach, np. w podróży czy kiedy masz jakąkolwiek wolną, krótszą lub dłuższą chwilkę. Korzystanie z aplikacji pozwoli Ci na ćwiczenie języka i uczenie się go bez poświęcania dużej ilości czasu.   

7. Granie w gry w języku angielskim

Jeżeli lubisz gry komputerowe, wybieraj te w języku angielskim (w sumie większość z nich jest tworzona w tym języku lub posiada opcję włączenia języka angielskiego). Granie pozwoli Ci na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych oraz zrozumienie instrukcji i dialogów w języku angielskim. Często możesz rozmawiać z innymi graczami na czacie w czasie gry, więc dodatkowo ćwiczysz komunikację z nimi. Jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Pamiętaj jednak, że gdy mogą być uzależniające, więc nie poświęcaj im za dużo czasu😊

8. Oglądanie filmów i seriali z napisami

Oglądaj filmy i seriale w języku angielskim z angielskimi napisami. To pomoże w zrozumieniu kontekstu i utrwaleniu nowego słownictwa. W dzisiejszych czasach masz niesamowitą okazję korzystania z mediów na całym świecie, więc możesz oglądać wiadomości, filmy i seriale ze wszystkich krajów anglojęzycznych i wybrać te, które są dla Ciebie najbardziej interesujące. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z takim oglądaniem, to najlepiej jest zacząć od lekkich seriali pokazujących codzienne życie, ponieważ słownictwo będzie mniej zaawansowane i łatwiej Ci je będzie zrozumieć.

9. Korzystaj z ogromnej bazy materiałów online

Korzystaj z Internetu, który jest ogromną bazą materiałów z języka angielskiego. Możesz czytać artykuły, wpisy blogowe, oglądać filmy, słuchać podcastów, czy po prostu szukać materiałów edukacyjnych związanych z zagadnieniem, którego chcesz się akurat nauczyć. Nieważne czy chcesz powtórzyć czasy w języku angielskim czy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, zawsze znajdziesz różne pomoce w Internecie.

10. Uczestnictwo w wydarzeniach językowych

Sprawdź lokalne wydarzenia, takie jak spotkania międzynarodowe, kluby rozmów językowych lub warsztaty, gdzie można praktykować angielski w towarzystwie innych osób. Możesz też zapisać się do anglojęzycznego klubu Toastmasters, chodzić na wykłady w języku angielskim, spotkania anglojęzyczne. Spotkasz tam ludzi mówiących po angielsku, nauczysz się czegoś nowego, a dodatkowo będziesz mieć okazję do przećwiczenia swoich umiejętności językowych.

Rozwijanie umiejętności językowych poza lekcjami i kursami wymaga zaangażowania i regularności. Zastosowanie różnorodnych metod pozwala na efektywne wykorzystanie czasu wolnego i zdobywanie umiejętności językowych w naturalny sposób. Pamiętaj, że codzienna praktyka jest kluczem do sukcesu, więc miej dystans do własnych błędów i ciesz się procesem nauki!

Jeżeli masz ochotę uczyć się języka angielskiego na usystematyzowanym kursie online zapewniającym Ci stały dostęp do bazy kilkuset zróżnicowanych i praktycznych lekcji w dowolnym czasie i miejscu, to zapraszamy Ciebie serdecznie do skorzystania z naszej platformy English Hub!

W pakiecie rozszerzonym możesz dobrać opcję konwersacji na żywo z native speakerami i lektorami języka angielskiego.

Poznaj platformę do nauki angielskiego English Hub!

Dodaj komentarz

Pobierz Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Najlepiej oceniane produkty

Pobierz Niezbędnik Podróżnika gratis!

KONTAKT

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • +48 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Pobierz bezpłatny Niezbędnik Podróżnika

Pobierz bezpłatny Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Skontaktuj się z nami bezpośrednio

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Najnowsze opinie

Poziom zaangażowania

Poziom nauki języka