Praca dla korporacji vs własna firma

Favorite

You may have asked yourself this question at one point in time during your life. What’s better for me? Working for a corporation or running my own business? In this article, we will explore the advantages and disadvantages of both. We hope that after reading this article, you will be able to answer this question for yourself.

Być może zadawałeś sobie już to pytanie na pewnym etapie swojego życia: co jest dla mnie lepsze? Praca w korporacji czy prowadzenie własnej firmy? W tym artykule omówimy zalety i wady obu opcji. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu będziecie mogli odpowiedzieć na pytanie zadane powyżej.

Praca dla dużej firmy – bezpieczeństwo finansowe czy współczesne niewolnictwo?

Rodzice mówili nam, że jeżeli będziemy mieli dobre wyniki w szkole to dostaniemy dobrą posadę w firmie, która zapewni nam dobre życie i nie będziemy musieli niczym przejmować się do końca życia.

Na pewno zdarzają się takie firmy, które oferują świetne wynagrodzenie, wspaniałe warunki pracy i dodatki, ale wiele korporacji jest jedynie nastawionych na zyski i wprowadzają konkurencję pomiędzy pracownikami i taką politykę biurową, aby wycisnąć jak najwięcej ze swojego personelu.

Praca biurowa

Czasami poranne wstawanie i przychodzenie do pracy na czas nie są naszymi mocnymi stronami. Jeżeli masz z tym problem, to powinieneś zastanowić się, czy to dobra praca dla Ciebie, ponieważ niektórzy pracodawcy zwracają większą uwagę na spóźnianie się niż inni.

Zdecydowaną zaletą takiej pracy jest fakt, że po ośmiu godzinach pracy na cały etat możesz iść do domu, rozluźnić się i odpocząć, zapominając o problemach danego dnia. Po pracy możesz spędzić czas ze swoją rodziną, wyjść na miasto, czy zająć się swoim ulubionym hobby. Jednak jest także negatywna strona takiej pracy, jak wrócimy do domu po długim dniu w biurze stajemy się leniwi i jesteśmy bardziej skłonni do zajmowania się mało ambitnymi rzeczami, ponieważ jesteśmy zmęczeni.

Na niektórych stanowiskach może zdarzyć się, że przy napiętych terminach do wykonania jakiejś pracy czy skończenia projektu, Twój szef będzie wymagał od Ciebie więcej zaangażowania i będziesz pracować do późna lub w weekendy.

Jedno jest pewne, taki rodzaj pracy oferuje stabilną rutynę w Twoim życiu i jesteś w stanie planować swój czas.

Poczucie przynależności

Pracodawcy często organizują imprezy integracyjne i spotkania, by pomóc nam lepiej poznać naszych  współpracowników, co jest bardzo dobre dla budowania relacji i może sprawić, że nie będziemy chcieli szukać lepszej pracy w innej firmie, chociażby ze względu na to, że lubimy ludzi, z którymi pracujemy i atmosferę w naszej obecnej pracy.

Pracodawcy lubią także wprowadzać politykę w biurze, która prowadzi do konkurencji pomiędzy pracownikami. Nie ma niczego złego w zdrowej rywalizacji i może ona nawet poprawić wyniki pracowników, ale czasami może pogarszać ich relacje.

Dlatego ważne jest, żeby zachować równowagę pomiędzy byciem pozytywnie zmotywowanym członkiem zespołu a troską o samego siebie. Jeżeli coś pójdzie nie tak, zareaguj i nie przejmuj się tym więcej, pamiętaj, żeby nie traktować wszystkiego zbyt poważnie. W końcu to tylko praca i zawsze możesz znaleźć nową, w której będą pracować przyjemniejsi ludzie.

Owoce naszej pracy

Wszyscy zarabiamy na życie i z tego powodu oczekujemy rekompensaty finansowej za nasz poświęcony czas, ponieważ w rzeczywistości, sprzedajemy nasz czas w zamian za bezpieczeństwo finansowe. Niektórzy pracodawcy nagradzają nas dobrymi pensjami, inni dają nam bonusy za  dobre wyniki naszej ciężkiej pracy.

Większość pracodawców lubi zatrzymywać swoich pracowników tak długo jak tylko mogą z powodu kosztów związanych z rekrutacją i szkoleniami. Dlatego też oferują swoim pracownikom dodatkowe korzyści w postaci dodatkowych pakietów. Mogą to być pakiety o różnym zakresie w zależności od stanowiska, które obejmujesz w firmie.

Niektóre z tych korzyści pozytywnie motywują nas to pozostania w firmie (np.: opieka medyczna, dentystyczna, darmowe członkostwo na siłowni, czy dwa tygodnie opłaconych wakacji), podczas gdy inne mogą nawet sprawiać, że stajemy się zależni od naszego pracodawcy (np. firmowa karta kredytowa, samochód, czy nawet mieszkanie).

Niektórzy pracodawcy pozwalają nam na pracę zdalną, co uwalnia nas od chodzenia do biura, ale trzeba pamiętać, że wtedy sami musimy zadbać o równowagę pomiędzy pracą a czasem wolnym.

Rozwój & Szkolenia

Niektóre firmy oferują awanse, szkolenia w pracy oraz możliwości wyjazdów służbowych, co jest świetne dla ludzi, którzy chcą rozwijać się zawodowo i doświadczać nowych rzeczy. Możesz także otrzymać propozycję przeprowadzki do innego miasta lub biura, co dla niektórych nie będzie stanowiło problemu, natomiast czasem może być to trudne,  zależy jak bardzo jesteś związany ze swoim miastem, ludźmi w Twojej okolicy i czy chętnie próbujesz nowych rzeczy i podejmujesz się wyzwań.

Jedna rzecz, która jest pewna przy pracy dla jakiejkolwiek firmy to fakt, że chociaż jesteś zależny od pracodawcy, masz bezpieczne zatrudnienie, stałe wynagrodzenie i możesz oddzielić swoje życie zawodowe od prywatnego.

Prowadzenie własnej firmy – wolność finansowa czy finansowe samobójstwo?

Wszyscy słyszeliśmy o niepewnych początkach dzisiejszych gigantów na rynku, takich jak: Microsoft, Google, Facebook, i in. . Założyciele tych firm mieli na początku pewną wizję i gorącą ambicję do zrealizowania jej, i dzięki ich determinacji, wytrwałości oraz ciężkiej pracy osiągnęli sukces, a ich firmy są na świetnych pozycjach.

Duży biznes to duża odpowiedzialność

Prowadzenie własnej firmy oznacza, że to Ty dyktujesz warunki i jesteś szefem swojego czasu, z drugiej strony to Ty zajmujesz się wszystkim w firmie, a to może być bardzo stresujące. Jeżeli podejmiesz złą decyzję, może ona nieść za sobą szkodliwe konsekwencje dla Twojej firmy.

Większość przedsiębiorców i właścicieli firm poświęca się dla swojego biznesu ponad przeciętną miarę. Pracują do późna, odpowiadają na maile o dziwnych porach lub pracują w czasie urlopu.

Większość właścicieli firm to wszechstronni, zaradni i ambitni ludzie, którzy poświęcają się dla swojej firmy i robią wszystko, by odnosiła sukcesy, dlatego pracują bez przerwy, przez co często muszą zrezygnować ze swojego towarzyskiego życia.

Może to wydaje się być dużym poświęceniem, ale na pewno warto to zrobić dla rozwoju swojej firmy.

Rozpoznawalność marki

Założenie własnej firmy może być wyjątkowo trudne dla każdego, głównie dlatego, że nikt jeszcze nie słyszał o Twojej firmie oraz o produktach lub usługach, które oferujesz. Z tego powodu bardzo ważne jest zbudowanie własnej marki, pomimo faktu, że może to być mozolne zadanie biorąc pod uwagę całą konkurencję na rynku.

Jak przekonasz swoich potencjalnych klientów do wypróbowania twojej marki?

Musisz zadać sobie poniższe pytanie:

Jak możesz dać wartość dodaną swojej docelowej grupie klientów w sposób, w który Twoja konkurencja nie potrafi tego zrobić?

Czy chcesz, żeby Twój produkt lub usługa były dostępne dla wszystkich poprzez utrzymywanie niskiej ceny? Czy wolisz skupić się na bardziej zamożnych klientach dostarczając produkty lub usługi z wysokiej półki?

Czynnik ludzki

Biznes to ludzie dokonujący transakcji między sobą, co oznacza, że spotka ciebie wiele różnych sytuacji. Na szczęście są środki, które możesz podjąć, żeby uniknąć niektórych z nich, będą one bardziej lub mniej efektywne, bardziej lub mniej kosztowne i czasochłonne.

Głównym problemem, który napotykają właściciele firm jest płynność finansowa, co wynika z przeterminowanych lub niezapłaconych przez klientów faktur za dostarczone produkty lub wykonane usługi. Wiele firm bankrutuje z tego powodu. Inną ważną kwestią jest niestabilność dochodów. Niektóre rodzaje biznesów działają sezonowo i mają problemy w utrzymaniu się poza sezonem, ponieważ klienci nie są zainteresowani ich ofertą.

Czasami podejście pracowników może mieć negatywne skutki na działanie firmy, ponieważ nie przykładają się wystarczająco dobrze do swojej pracy, w końcu przecież to nie jest ich firma i mogą zaniedbywać klientów lub źle wykonywać usługi czy produkty.

Korzystanie z luk prawnych dla dużych wypłat

Duża odpowiedzialność za firmę niesie ze sobą pewne korzyści. Jako właściciel firmy ustalasz cenę swojego produktu lub usługi, oczywiście w miarę rozsądku i z uwzględnieniem sytuacji na rynku.

Możesz także odliczać od podatku koszty za rzeczy, które kupujesz dla firmy. Powiedzmy, że masz firmę budowlaną, możesz odliczyć od podatku takie rzeczy, jak: materiały budowlane, narzędzia, pojazdy, paliwo oraz koszty utrzymania sprzętu. Z tego powodu wiele firm generuje koszty w celu płacenia mniejszych podatków dochodowych.

Niektórzy właściciele firm decydują się na zlecanie swoich usług firmom zewnętrznym lub pracują jako wolni strzelcy dla dużych firm w celu optymalizacji swoich zarobków.

Niektóre modele biznesowe mogą generować pasywny dochód dla swoich właścicieli lub udziałowców, co oznacza, że otrzymujesz wynagrodzenie niezależnie od tego, ile godzin poświęcasz firmie.

Podsumowując, wydaje się, że nieważne czy pracujesz dla korporacji czy masz własną firmę, zawsze będzie druga strona medalu danego rodzaju pozyskiwania dochodów.

Niektórzy wolą bezpieczeństwo i stabilność w zamian za podporządkowanie się zasadom firmy, podczas gdy inni wolą wolność i satysfakcję w zamian za poświęcenie własnego czasu i pieniędzy na rozwój swojej firmy.

To wszystko zależy od tego, czego szukasz i w jakiej dziedzinie czujesz się najlepiej.

Czy powyższy artykuł był dla Ciebie interesujący?

Podziel się z nami swoją opinią I przyłącz się do dyskusji poniżej!

Working for a Big Company – Financial Security? Or Modern Day Slavery?

We were all told by our parents that if we got good grades in school, we would get a good position in a company that would take care of us and we wouldn’t have to worry about anything for the rest of our lives. While this is generally true, as most companies offer great salaries, excellent working conditions, as well as perks, you need to watch out for companies that are solely profit driven, implementing peer pressure and office politics in order to squeeze as much as they can out of their staff.

The Nine to Five

Waking up early or being on time may not be something that you are good at. If this is the cause, you may want to consider something else because most employers pay more attention to tardiness than others.

A definite advantage to working a nine to five is that once you’ve put in your eight hours, working fulltime, you can go home, kick back and relax, forgetting about the stresses of your day. You can spend time with your family, go out on the town, or do your favourite hobby after work.

However, there is a down side to this, coming home after a long day at the office makes us lazy and we tend to have the “this is my time” approach to things which can also kill our ambition.

Depending on your position, you might encounter situations where there is a tight deadline to meet or your boss asks you to complete an assignment, and you may find yourself working late hours or coming in on the weekend.

One thing is certain, this type of job offers a stable routine to your life that will allow you to plan your time.

A Sense of Community

Employers often organise integrational parties and meetings to help us get to know our colleagues better which is good for forming relationships, which is great for productivity and good team building.

Sometimes, office politics can lead to competition between employees. There is nothing wrong with friendly rivalry as it can boost an employee’s output but it can also sometimes sour relations.

It is important to be a positively motivated team player but remember to be careful and look out for yourself. If things go wrong, react, recover, and remember not to take things too seriously. After all, it’s only a job and you can always find a new one with nicer people.

The Fruits of Our Labour

We all work for a living and therefore expect financial compensation for our sacrificed time, as we are trading our time for financial security. Some employers award us with good salaries, others give us bonuses for our work.

Most employers like to retain their employees for as long as they can, due to the costs related to recruitment and training. This is why they also offer their employees additional incentives in the form of benefit packages. Some of these benefits positively motivate us to stay with the company (i.e.: a dental plan, free gym membership, or two weeks paid holiday), while others may cause us to be dependent on our employer (i.e.: a company credit card, a car, or even a flat).

Some employers even allow us to work remotely, which frees us from the office but we need to remember to maintain a good work life balance.

Growth & Training

Some companies offer promotions, job training, and travel opportunities, which is great for people who want to grow professionally and experience new things. You may be asked to relocate to another city or office. Some people may be fine with this, others not. It all depends on how attached you are to your location, the people in your area, and whether you have a sense of adventure.

One thing that is certain about working for any company is that even though you are dependent on your employer, you have job security, a stable income, and are able to separate your professional life from your personal life.

Running Your Own Business – Financial Freedom? Or Financial Suicide?

Everyone has heard of the humble beginnings of  today’s giant companies like Microsoft, Google, Facebook, etc. All of the founders of these companies had some sort of vision and burning ambition to realise it when they were starting out and thanks to their determination, perseverance, and hard work, they achieved success and are where they are today.

Big Business Means Big Responsibility

Running your own business means that you call the shots and are the boss of you own time but it also means that you have to take care of everything when it comes to your company, which can be very stressful. If you make the wrong decision, it can have detrimental consequences on your business.

Most entrepreneurs and business owners go above and beyond the norm. They often find themselves working long hours , and constantly worrying about the well-being of their business, even while on holiday.

Most business owners are very versatile, resourceful, ambitious individuals who are dedicated to making their business a success and are therefore committed to it 24/7, so say goodbye to your social life.

While this may seem like a lot, the rewards are well worth it.

Getting Your Name out There

Starting up a business can be exceptionally difficult for anybody, namely because no one has ever heard of your company and what product or service it provides. This is why it is important for you to build your company’s brand name, although it can be a tedious task, with all the competition on the market.

How do you convince your potential clients to try your brand?

You need to ask yourself:

How can I add value to my target client group in a way that your competition can’t?

Do you want to make your product or service accessible by keeping the price down? Or do you want to target wealthy clients providing a more high end product or service?

The People Factor

At the end of the day, business is people doing transactions with each other, which means that you are going to get all sorts of different situations. Fortunately, there are measures you can take in order to avoid some of them, although some are less effective than others while others are costly and time-consuming.

A major problem all business owners face is cash fluidity resulting from overdue or unpaid invoices by clients for delivered products or rendered services. Business’ have been known to go under because of this. Another issue is income instability due with seasonal business’. Some business’ have trouble getting by in the off season simply because people are not interested in what they have to offer at the time.

The approach of some employees can also have adverse effects on your business because after all, it’s not their business and they may neglect your customer’s needs, or render unsatisfactory products / services.

Using Financial Loopholes for Big Payoffs

With great responsibility come certain benefits. As a business owner, you set the price of your product or service, all within reason and what the market dictates of course.

You are also allowed to deduct the cost of things you buy for your company in order for it to function form your taxes. This is why some companies generate expenses, in order to pay less in taxes.

Some company owners may decide to outsource their services to other companies or work as freelancers for big companies in order to optimize their earnings.

Most medium and large companies generate a passive income for their owners or shareholders, meaning that they get paid regardless of how many hours they put in, which allows them to use their time for other things

So, it seems that no matter if you work for a corporation or run your own business, there is a flip side to everything.

Some prefer security, and stability in return for subordination while others prefer freedom, and gratification in return for liability.

It all depends what you are looking for and where you feel most comfortable.

Useful Vocabulary

English            definition or synonym
salariesthe amount of money one earns
working conditionsthe terms and environment you do your job in
perksadvantages, benefits, bonuses
profit drivenmotivated by making money
tardinesslateness
fulltimea job that requires you to work 40 hours per week
kick backget comfortable and rest
the stresses of your daythe problems and annoyances that made your day difficult
a down sidea negative aspect
a tight deadlinea fixed target date or time frame
assignmenta job or task
integrational partiesevents organised for the purpose of getting to know your co-workers
office politicsactions and behaviour involving competition for status or power in a workplace
friendly rivalrya situation in which people, teams in a non-hostile way
sour relationsto worsen affiliation
team playersomeone who works well with others
work for a livingdoing a job in order to support yourself or your family financially
bonusesadditional rewards and benefits
retain their employeeskeep their workers
incentivesmotivational helpers
work remotelydo your job from home or away from your place of work
work life balancethe ability to separate your profession life from your personal life
relocatemove or change location
a stable incomeregular earnings that do not change
foundersthe people who started a company
visiona dream or idea
burning ambitionunstoppable aspiration
perseveranceendurance
achievedattained, accomplished
call the shotsmake key decisions
detrimental consequencesunfavourable ramifications
entrepreneursbusiness people
the normthat what is considered normal
odd timesunusual hours of the day
well-beingprosperity, welfare
versatileflexible
brand namea company’s trademark
tedious taska difficult assignment
competitionopposition
add valueto provide useful function or purpose which makes a difference
measures you can takethings that can be done
costlyexpensive
time-consumingprolonged, drawn-out
cash fluiditya good flow of finances
overduelate
unpaid invoicesoutstanding bills
rendered serviceshelp or work that has already been done for someone
go underto close down, go bankrupt
income instabilityvaried or uncertain earnings
off seasonslow period
the marketan area or arena in which commercial dealings are conducted
deductsubtract from
taxescompulsory contributions to state revenue
generate expensescreate overhead
passive incomeearnings derived from an enterprise in which a person is not actively involved
ownersproprietors
shareholdersan owner of shares or percentage in a company
outsourcecontract (work) out
freelancerspeople self-employed and hired to work for different companies on particular assignments
a flip sideanother aspect or version of something
subordinationservitude
liabilityobligation, burden

Did you find this article interesting?

Share your thoughts with us by joining the discussion below!

4 Responses to “Praca dla korporacji vs własna firma”


Dodaj komentarz

Pobierz Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Najlepiej oceniane produkty

Pobierz Niezbędnik Podróżnika gratis!

KONTAKT

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • +48 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Pobierz bezpłatny Niezbędnik Podróżnika

Pobierz bezpłatny Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Skontaktuj się z nami bezpośrednio

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Najnowsze opinie

Poziom zaangażowania

Poziom nauki języka