Present Perfect w języku angielskim – jak używać go w praktyce?

Czy zastanawiałaś/zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Present Perfect w języku angielskim sprawia tyle trudności Polakom uczącym się tego języka? Dzisiaj zajmiemy się tym enigmatycznym czasem, który potrafi przysporzyć wielu problemów, żeby w końcu stał się jasny.

W tym artykule przedstawimy Ci strukturę, zasady oraz zastosowanie czasu Present Perfect, aby pomóc Ci opanować ten czas jak najszybciej i najłatwiej! Razem odkryjemy tajemnicę Present Perfect i zrozumiemy, jak łączy przeszłość z teraźniejszością.

Struktura i zastosowanie Present Perfect

Na początek warto zrozumieć, jak zbudowany jest czas Present Perfect. Jest to czas, który łączy przeszłość z teraźniejszością. Aby utworzyć zdanie w Present Perfect, potrzebujemy:

Podmiot (subject) + czasownik “have” (lub “has” dla trzeciej osoby liczby pojedynczej) + czasownik główny w formie past participle (tzw. III forma czasownika)

Oto struktura zdania twierdzącego:

Podmiot + have/has + past participle

Przykłady:

I have visited Rome. (Odwiedziłem Rzym.)
She has eaten pizza. (Zjadła pizzę.)

Uwaga: Kiedy rozmawiamy w języku angielskim oraz piszemy w nieformalny sposób, skracamy have i has do ‘ve i ‘s.

I’ve visited Rome. (Odwiedziłem Rzym.)
She’s eaten pizza. (Zjadła pizzę.)

W zdaniu przeczącym dodajemy “not”:

Podmiot + have/has + not + past participle

Przykłady:

I have not / haven’t visited Rome. (Nie odwiedziłem Rzymu.)
She has not / hasn’t eaten pizza. (Nie zjadła pizzy.)

Uwaga: Możemy podreślić przeczenie kiedy skracamy w następujący sposób:

I’ve not visited Rome. (Nie odwiedziłem Rzymu.)
She’s not eaten pizza. (Nie zjadła pizzy.)

W pytaniach zamieniamy miejscami podmiot i “have”/”has”:

Have/has + podmiot + past participle..?

Przykłady:

Have you visited Rome? (Czy odwiedziłeś Rzym?)
Has she eaten pizza? (Czy ona zjadła pizzę?)

Dlaczego Present Perfect jest trudny dla Polaków?

Present Perfect może być zagwozdką dla polskich uczniów języka angielskiego, ponieważ nie ma bezpośredniego odpowiednika w języku polskim. W języku polskim mamy czasy przeszłe i teraźniejsze, nie ma czasu, który byłby pomiędzy tymi czasami.

Zastosowanie Present Perfect

Teraz, gdy znamy strukturę Present Perfect, warto zrozumieć, kiedy go używamy. Oto najważniejsze zastosowania tego czasu:

1. Czynności dokonane w przeszłości, które mają związek z teraźniejszością:

I have lost my keys. (Zgubiłem klucze.)
She has finished her work. (Skończyła swoją pracę.)

2. Doświadczenia, które zdobyliśmy do teraz:

I have been to France. (Byłem we Francji.)
We have tried sushi. (Próbowaliśmy sushi.)

3. Czynności, które zaczęły się w przeszłości i trwają do teraz:

They have lived in London for five years. (Mieszkają w Londynie od pięciu lat.)
I have known her since we were children. (Znam ją od dzieciństwa.)

4. Czynności, które wykonywane były wielokrotnie w przeszłości i mogą być wykonywane nadal w przyszłości, czyli jeszcze mogą się zdarzyć w naszym życiu, więc podsumowujemy to co zdarzyło się do tej pory:

She has visited the museum three times. (Odwiedziła muzeum trzy razy.)
We have met several times this month. (Spotkaliśmy się kilka razy w tym miesiącu.)

Praktyczne wskazówki – jak opanować czas Present Perfect

Aby ułatwić sobie naukę czasu Present Perfect, warto pamiętać o kilku wskazówkach:

Spróbuj zrozumieć logikę Present Perfect, zamiast szukać bezpośrednich odpowiedników w języku polskim. Skup się na tym, jak łączy przeszłość z teraźniejszością.

Ćwicz tworzenie form past participle. To kluczowy element Present Perfect, który może sprawiać trudność. Warto opanować go, aby móc swobodnie budować zdania.

Posługuj się określeniami czasu, które wskazują na czas Present Perfect, takimi jak: “since”, “for”, “already”, “yet”, “just” czy “ever”. Pomogą Ci one zrozumieć, kiedy stosować ten czas.

Podsumowanie

Present Perfect w języku angielskim może czasem stanowić wyzwanie, ale dzięki zrozumieniu jego struktury, zastosowania oraz ćwiczeniu tworzenia form past participle, z pewnością uda Ci się go opanować! Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest praktyka, cierpliwość i systematyczność w nauce.

Jeśli chcesz kontynuować naukę języka angielskiego, przećwiczyć czas Present Perfect i wiele innych zagadnień, dołącz do naszej platformy “Angielski od zera do bohatera“. Z nami nauczysz się angielskiego w przyjemny i efektywny sposób, z dostępem do licznych materiałów, ćwiczeń oraz wsparcia profesjonalnych nauczycieli. Zarejestruj się już dziś i zacznij swoją przygodę z językiem angielskim razem z nami!