JAK WYJŚĆ Z POZIOMU CIĄGLE POCZĄTKUJĄCEGO W JĘZYKU ANGIELSKIM – ENSPRESSO #39

Favorite

ENSPRESSO to cotygodniowy live z językiem angielskim, który prowadzimy w naszej grupie na Facebooku.

Podoba Ci się ten odcinek? Subskrybuj nasz kanał, żeby dostawać powiadomienia o nowych filmach!


Dzisiaj mówimy o tym jak wyjść z poziomu ciągle początkującego w języku angielskim.


Bardzo często słyszymy od was opinie, że ciągle zaczynacie ‘od nowa’ i że ciągle macie wrażenie, że jesteście na początkującym poziomie języka angielskiego. Często nie wiecie kiedy możecie powiedzieć, że faktycznie jesteście na wyższym poziomie zaawansowania i jak w ogóle wygląda proces przejścia na bardziej zaawansowany poziom języka angielskiego.


Dzisiaj postanowiliśmy powiedzieć Tobie więcej na ten temat i dodać Tobie odwagi oraz wiary w Twoje możliwości!


Tak, tak! Dobrze słyszysz! KAŻDY może opanować język angielski na zaawansowanym poziomie i swobodnie się w nim komunikować. Jest tylko kilka wskazówek, za którymi warto podążać, żeby tego dokonać.


W internecie możemy znaleźć różne źródła informacji na temat tego ile potrzebujesz godzin nauki, żeby osiągnąć dany poziom zaawansowania języka.


Obliczono, że mniej więcej do osiągnięcia poziomu A1 w języku angielskim potrzebujesz około 60 godzin lekcji, następnie w celu osiągnięcia poziomu A2 potrzebujesz już 150 godzin, czyli razem 210 godzin lekcji.


Jeżeli chcesz przejść na poziom B1 w angielskim to musisz spędzisz już około 300 godzin na naukę języka, czyli razem od poziomu zupełnie zerowego będzie to około 510 godzin spędzonych na nauce angielskiego.


Czy możesz to przyjąć jako główne wytyczne i mieć gwarancję, że po takiej ilości godzin faktycznie osiągniesz dany poziom znajomości języka?


Niestety nie….


Dlaczego?



Ponieważ te obliczenia zakładają, że nie masz przerw w nauce języka i uczysz się go regularnie, ponieważ każda przerwa (szczególnie na poziomie początkującym) sprawi, że będziemy musieli po niej wracać do nauki od prawie początku.


Celowo piszemy, że będzie to powrót do nauki od prawie początku, ponieważ na pewno zauważysz że wszystko do czego wrócisz nie będzie Tobie zupełnie obce i część materiału będziesz sobie przypominać, co oznacza że szybciej przez to przejdziesz i będziesz mogła/mógł zacząć uczyć się kolejnych partii materiału.


Dlaczego zatem ‘ciągle’ wracasz do początku lub zaczynasz naukę od początku?


Częściowo wyjaśniliśmy to powyżej. Jednym z powodów jest robienie przerw w nauce, co sprawia, że jak wracamy do niej po jakimś czasie to musimy zacząć od utrwalenia lub powtórzenia sobie podstaw.


Kolejnym powodem jest nieodpowiednie podejście do przerw w nauce. Wiadomo, że każdy z nas musi czasem zrobić sobie przerwę w nauce, mamy różne zobowiązania i priorytety w życiu, które czasem naturalnie przesuwają naukę języka na dalszy plan.


Jednak ważne jest to, co zrobisz z przerwą w formalnej nauce. Jeżeli nie zajrzysz zupełnie do niczego związanego z językiem i będzie to czas zupełnego braku kontaktu z językiem, to niestety będzie Tobie trudniej do niej wrócić i im dłuższa będzie przerwa tym mniej będziesz pamiętać, i oczywiście więcej będziesz musiała/musiał powtarzać.


Jeżeli natomiast zrobisz sobie przerwę w formalnej nauce języka i utrzymasz kontakt z językiem, np. przez oglądanie filmów czy seriali po angielsku, czytanie blogów, oglądanie vlogów, robienie samodzielnie ćwiczeń, lub cokolwiek innego, ale związanego z językiem, to zauważysz, że będzie Tobie o wiele łatwiej wracać do nauki i też nie będziesz zaczynać zupełnie (albo prawie zupełnie) od zera.


Jak zatem przejść na wyższy poziom znajomości języka?



1. Znajomość podstaw to podstawa


Przede wszystkim najpierw upewnij się, że masz dobrze opanowane podstawy, które pozwolą Tobie rozumieć więcej na wyższym poziomie. Samo zapisanie się na kurs językowy na wyższym poziomie niestety nie zagwarantuje Tobie osiągnięcia go.


Musisz wiedzieć dlaczego zdania na wyższym poziomie są w konkretny sposób zbudowane, jeżeli opanujesz dobrze podstawowe słownictwo to poznanie nowych, dodatkowych słów na wyższym poziomie będzie o wiele łatwiejsze, ponieważ będziesz sprawdzać tylko nowe słowa i uczyć się ich.


Podsumowując pierwszy punkt, daj sobie czas na porządne opanowanie podstaw języka, ponieważ pozwoli to Tobie na szybszy i bardziej efektywny rozwój języka na wyższym poziomie.



2. Wyjdź ze swojej strefy komfortu


Nie pozostawaj przy opanowywaniu podstaw zbyt długo. Z drugiej strony, czasem za bardzo skupiamy się na opanowywaniu podstaw, ponieważ jest nam wygodnie powtarzać to, co już znamy.


Nowe słownictwo, bardziej zaawansowane wyrażenia, idiomy nie są łatwe, a szczególnie na początku. Zrozum (uświadom sobie), że coś co Ciebie często powstrzymuje przed nauką angielskiego na wyższym poziomie jest Twój wewnętrzny opór i strach przed tym, że nie dasz sobie rady.


Pamiętaj jednak, że jak kilka razy wyjdziesz ze swojej strefy komfortu i pokonasz swój strach, to każde kolejne podejście będzie o wiele łatwiejsze. Wejście (rzucenie się) na głęboką wodę jest trudne na początku i wymaga dużo wytrwałości, ale po jakimś czasie zauważysz, że opanowanie języka na wyższym poziomie będzie coraz bardziej naturalne i coraz łatwiej będzie Tobie przychodziło, tak jak było w przypadku opanowywania podstaw gdy zaczynałeś/zaczynałaś naukę języka.


Podsumowując, nie bój się wejść na głęboką wodę w nauce języka, wyjdź ze swojej strefy komfortu i nie pozostawaj na ciągle początkującym (bezpiecznym) poziomie.



3. Zanurz się w język


Nauka z podręcznika, odsłuchiwanie czy oglądanie lekcji online (np. na naszym wspaniałym kursie Angielski od zera do bohatera), branie udział w konwersacjach czy lekcjach języka angielskiego są ogromną pomocą i wsparciem jeżeli chcesz opanować wyższy poziom znajomości języka angielskiego.


Jeżeli chcesz jeszcze szybciej osiągnąć efekty z nauki, to warto dodatkowo w wolnym czasie zanurzyć się w język.


Tak tak, wiemy…..zaraz zapytasz….Ale jaki wolny czas??? Przecież nie mam ani chwili wolnego czasu! (niektórzy śmieją się, że czas wolny jest jak duch, wszyscy o nim słyszeli, ale nikt nie widział:)).


Mamy tutaj bardziej na myśli zanurzanie się w język ‘przy okazji’. Np. gdy oglądasz film, to możesz wyłączyć polskiego lektora i posłuchać po angielsku, jeżeli słuchasz podcastów to też postaraj się zrobić to po angielsku, słuchaj piosenek, nagrań, osłuchuj się z brzmieniem języka jak najwięcej, ponieważ wtedy będzie Tobie o wiele łatwiej wypowiadać się po angielsku i zauważysz, że będziesz o wiele więcej rozumieć, gdy inni mówią po angielsku.



4. Nauka to proces


Zaakceptuj fakt, że nauka języka to proces. Ucz się regularnie i nie rób zbyt długich przerw.


Pamiętaj, że nauka języka to niekończąca się przygoda, a szczególnie na wyższym poziomie zaawansowania.  Zawsze będzie jakaś nowa dziedzina, z której będziesz chiała /chciał poznać słownictwo po angielsku czy nowe artykuły do przeczytania, a może będziesz mieć nowe hobby i będziesz chciała/chciał dowiedzieć się czegoś więcej o tym po angielsku.


Poznawanie języka to przyjemne doświadczenie i niesamowita satysfakcja, że możesz komunikować się w więcej niż jednym języku. Dzięki znajomości angielskiego otwierasz się na nowe kultury, stajesz się bardziej elastyczny i chętny do poznawania nowych rzeczy.


Potraktuj to jako coś, co będzie Tobie towarzyszyło w Twoim  życiu i będziesz rozwijać swoje umiejętności coraz bardziej.


Ważne jest też, żeby nie robić zbyt długich przerw w nauce lub kontakcie z językiem (o czym pisaliśmy na początku tego artykułu), ponieważ one sprawiają, że więcej zapominamy, wypadamy z rytmu i jest nam później trudno wrócić na dobre tory, a co więcej, czujemy się zawiedzeni naszym zachowaniem, że pozwoliliśmy sobie na zbyt długą przerwę. Ale o tym możesz przeczytać więcej na początku tego wpisu.



5. Nie bój się używać języka w praktyce.


Bardzo często boimy się mówić po angielsku albo napisać maila, jak tylko mamy do tego okazję. Wolimy zlecić takie zadanie komuś innemu, a to jest ogromny błąd, ponieważ strach nie pozwala nam rozwijać się…


Jeżeli masz jakąkolwiek możliwość użycia języka w praktyce to od razu to zrób, nie przejmuj się czy wyjdzie Ci to dobrze czy nie, najważniejsze jest praktykowanie tego, czego się uczysz i zobaczysz, że satysfakcja z możliwości komunikowania się po angielsku będzie niesamowita!


Więcej o pokonaniu strachu przed mówieniem po angielsku mówiliśmy tutaj:


>>Jak pokonać strach przed mówieniem<<



Jeżeli masz swoje pomysły i sposoby na przejście na wyższy poziom znajomości języka angielskiego to koniecznie podziel się nimi z nami w komentarzu, żeby też inne osoby mogły skorzystać.


Zapraszamy do obejrzenia nagrania tego odcinka ENSPRESSO, w którym znajdziesz dużo pozytywnej motywacji do działania i pomysłów dla Ciebie!


Jeżeli masz jakieś pytanie na kolejne odcinki ENSPRESSO, to śmiało je zadaj w komentarzach, a my damy Tobie znać w którym odcinku jest odpowiedź na Twoje pytanie.


Link do grupy na Facebooku, w której prowadzimy ENSPRESSO jest tutaj:


>>Pozytywna nauka angielskiego!<<



Serdecznie zapraszamy Ciebie do naszego programu do nauki języka angielskiego online ‘Angielski od zera do bohatera’. Możesz uczyć się kiedy chcesz i jak dużo chcesz dzięki platformie z lekcjami języka angielskiego, których przybywa w każdym tygodniu. Dodatkowo, co tydzień otrzymujesz zaproszenia na lekcje na żywo, które również są nagrywane. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj:

:

>>Angielski od zera do bohatera<<

Dodaj komentarz

Pobierz Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Najlepiej oceniane produkty

Pobierz Niezbędnik Podróżnika gratis!

KONTAKT

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • +48 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Pobierz bezpłatny Niezbędnik Podróżnika

Pobierz bezpłatny Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Skontaktuj się z nami bezpośrednio

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Najnowsze opinie

Poziom zaangażowania

Poziom nauki języka