Praca dla korporacji vs własna firma

Być może zadawałeś sobie już to pytanie na pewnym etapie swojego życia: co jest dla mnie lepsze? Praca w korporacji czy prowadzenie własnej firmy? W tym artykule omówimy zalety i wady obu opcji. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu będziecie mogli odpowiedzieć na pytanie zadane powyżej.

 

Praca dla dużej firmy – bezpieczeństwo finansowe czy współczesne niewolnictwo?

Rodzice mówili nam, że jeżeli będziemy mieli dobre wyniki w szkole to dostaniemy dobrą posadę w firmie, która zapewni nam dobre życie i nie będziemy musieli niczym przejmować się do końca życia.

Na pewno zdarzają się takie firmy, które oferują świetne wynagrodzenie, wspaniałe warunki pracy i dodatki, ale wiele korporacji jest jedynie nastawionych na zyski i wprowadzają konkurencję pomiędzy pracownikami i taką politykę biurową, aby wycisnąć jak najwięcej ze swojego personelu.

 

Praca biurowa

Czasami poranne wstawanie i przychodzenie do pracy na czas nie są naszymi mocnymi stronami. Jeżeli masz z tym problem, to powinieneś zastanowić się, czy to dobra praca dla Ciebie, ponieważ niektórzy pracodawcy zwracają większą uwagę na spóźnianie się niż inni.

Zdecydowaną zaletą takiej pracy jest fakt, że po ośmiu godzinach pracy na cały etat możesz iść do domu, rozluźnić się i odpocząć, zapominając o problemach danego dnia. Po pracy możesz spędzić czas ze swoją rodziną, wyjść na miasto, czy zająć się swoim ulubionym hobby. Jednak jest także negatywna strona takiej pracy, jak wrócimy do domu po długim dniu w biurze stajemy się leniwi i jesteśmy bardziej skłonni do zajmowania się mało ambitnymi rzeczami, ponieważ jesteśmy zmęczeni.

Na niektórych stanowiskach może zdarzyć się, że przy napiętych terminach do wykonania jakiejś pracy czy skończenia projektu, Twój szef będzie wymagał od Ciebie więcej zaangażowania i będziesz pracować do późna lub w weekendy.

Jedno jest pewne, taki rodzaj pracy oferuje stabilną rutynę w Twoim życiu i jesteś w stanie planować swój czas.

 

Poczucie przynależności

Pracodawcy często organizują imprezy integracyjne i spotkania, by pomóc nam lepiej poznać naszych  współpracowników, co jest bardzo dobre dla budowania relacji i może sprawić, że nie będziemy chcieli szukać lepszej pracy w innej firmie, chociażby ze względu na to, że lubimy ludzi, z którymi pracujemy i atmosferę w naszej obecnej pracy.

Pracodawcy lubią także wprowadzać politykę w biurze, która prowadzi do konkurencji pomiędzy pracownikami. Nie ma niczego złego w zdrowej rywalizacji i może ona nawet poprawić wyniki pracowników, ale czasami może pogarszać ich relacje.

Dlatego ważne jest, żeby zachować równowagę pomiędzy byciem pozytywnie zmotywowanym członkiem zespołu a troską o samego siebie. Jeżeli coś pójdzie nie tak, zareaguj i nie przejmuj się tym więcej, pamiętaj, żeby nie traktować wszystkiego zbyt poważnie. W końcu to tylko praca i zawsze możesz znaleźć nową, w której będą pracować przyjemniejsi ludzie.

 

Owoce naszej pracy

Wszyscy zarabiamy na życie i z tego powodu oczekujemy rekompensaty finansowej za nasz poświęcony czas, ponieważ w rzeczywistości, sprzedajemy nasz czas w zamian za bezpieczeństwo finansowe. Niektórzy pracodawcy nagradzają nas dobrymi pensjami, inni dają nam bonusy za  dobre wyniki naszej ciężkiej pracy.

Większość pracodawców lubi zatrzymywać swoich pracowników tak długo jak tylko mogą z powodu kosztów związanych z rekrutacją i szkoleniami. Dlatego też oferują swoim pracownikom dodatkowe korzyści w postaci dodatkowych pakietów. Mogą to być pakiety o różnym zakresie w zależności od stanowiska, które obejmujesz w firmie.

Niektóre z tych korzyści pozytywnie motywują nas to pozostania w firmie (np.: opieka medyczna, dentystyczna, darmowe członkostwo na siłowni, czy dwa tygodnie opłaconych wakacji), podczas gdy inne mogą nawet sprawiać, że stajemy się zależni od naszego pracodawcy (np. firmowa karta kredytowa, samochód, czy nawet mieszkanie).

Niektórzy pracodawcy pozwalają nam na pracę zdalną, co uwalnia nas od chodzenia do biura, ale trzeba pamiętać, że wtedy sami musimy zadbać o równowagę pomiędzy pracą a czasem wolnym.

 

Rozwój & Szkolenia

Niektóre firmy oferują awanse, szkolenia w pracy oraz możliwości wyjazdów służbowych, co jest świetne dla ludzi, którzy chcą rozwijać się zawodowo i doświadczać nowych rzeczy. Możesz także otrzymać propozycję przeprowadzki do innego miasta lub biura, co dla niektórych nie będzie stanowiło problemu, natomiast czasem może być to trudne,  zależy jak bardzo jesteś związany ze swoim miastem, ludźmi w Twojej okolicy i czy chętnie próbujesz nowych rzeczy i podejmujesz się wyzwań.

Jedna rzecz, która jest pewna przy pracy dla jakiejkolwiek firmy to fakt, że chociaż jesteś zależny od pracodawcy, masz bezpieczne zatrudnienie, stałe wynagrodzenie i możesz oddzielić swoje życie zawodowe od prywatnego.

 

Prowadzenie własnej firmy – wolność finansowa czy finansowe samobójstwo?

Wszyscy słyszeliśmy o niepewnych początkach dzisiejszych gigantów na rynku, takich jak: Microsoft, Google, Facebook, i in. . Założyciele tych firm mieli na początku pewną wizję i gorącą ambicję do zrealizowania jej, i dzięki ich determinacji, wytrwałości oraz ciężkiej pracy osiągnęli sukces, a ich firmy są na świetnych pozycjach.

 

Duży biznes to duża odpowiedzialność

Prowadzenie własnej firmy oznacza, że to Ty dyktujesz warunki i jesteś szefem swojego czasu, z drugiej strony to Ty zajmujesz się wszystkim w firmie, a to może być bardzo stresujące. Jeżeli podejmiesz złą decyzję, może ona nieść za sobą szkodliwe konsekwencje dla Twojej firmy.

Większość przedsiębiorców i właścicieli firm poświęca się dla swojego biznesu ponad przeciętną miarę. Pracują do późna, odpowiadają na maile o dziwnych porach lub pracują w czasie urlopu.

Większość właścicieli firm to wszechstronni, zaradni i ambitni ludzie, którzy poświęcają się dla swojej firmy i robią wszystko, by odnosiła sukcesy, dlatego pracują bez przerwy, przez co często muszą zrezygnować ze swojego towarzyskiego życia.

Może to wydaje się być dużym poświęceniem, ale na pewno warto to zrobić dla rozwoju swojej firmy.

 

Rozpoznawalność marki

Założenie własnej firmy może być wyjątkowo trudne dla każdego, głównie dlatego, że nikt jeszcze nie słyszał o Twojej firmie oraz o produktach lub usługach, które oferujesz. Z tego powodu bardzo ważne jest zbudowanie własnej marki, pomimo faktu, że może to być mozolne zadanie biorąc pod uwagę całą konkurencję na rynku.

Jak przekonasz swoich potencjalnych klientów do wypróbowania twojej marki?

Musisz zadać sobie poniższe pytanie:

Jak możesz dać wartość dodaną swojej docelowej grupie klientów w sposób, w który Twoja konkurencja nie potrafi tego zrobić?

Czy chcesz, żeby Twój produkt lub usługa były dostępne dla wszystkich poprzez utrzymywanie niskiej ceny? Czy wolisz skupić się na bardziej zamożnych klientach dostarczając produkty lub usługi z wysokiej półki?

 

Czynnik ludzki

Biznes to ludzie dokonujący transakcji między sobą, co oznacza, że spotka ciebie wiele różnych sytuacji. Na szczęście są środki, które możesz podjąć, żeby uniknąć niektórych z nich, będą one bardziej lub mniej efektywne, bardziej lub mniej kosztowne i czasochłonne.

Głównym problemem, który napotykają właściciele firm jest płynność finansowa, co wynika z przeterminowanych lub niezapłaconych przez klientów faktur za dostarczone produkty lub wykonane usługi. Wiele firm bankrutuje z tego powodu. Inną ważną kwestią jest niestabilność dochodów. Niektóre rodzaje biznesów działają sezonowo i mają problemy w utrzymaniu się poza sezonem, ponieważ klienci nie są zainteresowani ich ofertą.

Czasami podejście pracowników może mieć negatywne skutki na działanie firmy, ponieważ nie przykładają się wystarczająco dobrze do swojej pracy, w końcu przecież to nie jest ich firma i mogą zaniedbywać klientów lub źle wykonywać usługi czy produkty.

 

Korzystanie z luk prawnych dla dużych wypłat

Duża odpowiedzialność za firmę niesie ze sobą pewne korzyści. Jako właściciel firmy ustalasz cenę swojego produktu lub usługi, oczywiście w miarę rozsądku i z uwzględnieniem sytuacji na rynku.

Możesz także odliczać od podatku koszty za rzeczy, które kupujesz dla firmy. Powiedzmy, że masz firmę budowlaną, możesz odliczyć od podatku takie rzeczy, jak: materiały budowlane, narzędzia, pojazdy, paliwo oraz koszty utrzymania sprzętu. Z tego powodu wiele firm generuje koszty w celu płacenia mniejszych podatków dochodowych.

Niektórzy właściciele firm decydują się na zlecanie swoich usług firmom zewnętrznym lub pracują jako wolni strzelcy dla dużych firm w celu optymalizacji swoich zarobków.

Niektóre modele biznesowe mogą generować pasywny dochód dla swoich właścicieli lub udziałowców, co oznacza, że otrzymujesz wynagrodzenie niezależnie od tego, ile godzin poświęcasz firmie.

 

Podsumowując, wydaje się, że nieważne czy pracujesz dla korporacji czy masz własną firmę, zawsze będzie druga strona medalu danego rodzaju pozyskiwania dochodów.

Niektórzy wolą bezpieczeństwo i stabilność w zamian za podporządkowanie się zasadom firmy, podczas gdy inni wolą wolność i satysfakcję w zamian za poświęcenie własnego czasu i pieniędzy na rozwój swojej firmy.

To wszystko zależy od tego, czego szukasz i w jakiej dziedzinie czujesz się najlepiej.

 

Czy powyższy artykuł był dla Ciebie interesujący?

Podziel się z nami swoją opinią I przyłącz się do dyskusji poniżej!

Zostaw odpowiedź


Teachers

Katarzyna Gajda
Nauczyciel angielskiego
Zapalona miłośniczka podróżowania i nauczania. Ciągle w ruchu i zawsze…
Wojciech Manitius-Ratyński
Nauczyciel angielskiego
Wojciech jest native speakerem z Kanady, który od 2008 roku…