JAK UPORZĄDKOWAĆ WIEDZĘ KIEDY UCZYSZ SIĘ ANGIELSKIEGO – ENSPRESSO #52

Favorite
ENSPRESSO to cotygodniowy live z językiem angielskim, który prowadzimy w naszej grupie na Facebooku.
Podoba Ci się ten odcinek? Subskrybuj nasz kanał, żeby dostawać powiadomienia o nowych filmach!
Ostatnio sporo zajmujemy się porządkowaniem przestrzeni wokół nas i zainspirowało nas to do napisania kilku słów o tym, jak uporządkować wiedzę gdy uczysz się angielskiego.
Gdy zaczynamy naukę to często chcemy od razu jak najwięcej wiedzieć, ściągamy wszystkie możliwe materiały z Internetu, czytamy książki, wykupujemy kursy i….. po kilku dniach/tygodniach okazuje się, że czujemy się przytłoczeni ilością materiału i wiedzy, którą chcemy przyswoić.
Jak poradzić sobie z taką sytuacją?
Ważne jest, żeby zrozumieć, że język angielski to bardzo szeroka dziedzina i nie damy rady nauczyć się ‘całego’ języka w kilka dni, a nawet miesięcy.
Kolejnym powodem jest zbyt intensywna nauka na początku i brak wyznaczonego czasu na naukę w kolejnych tygodniach/dniach.
A najważniejsze, to brak wyznaczonego celu dlaczego uczymy się języka, a co za tym idzie, brak uporządkowanej wiedzy. Miej zawsze świadomość tego, do czego potrzebujesz języka angielskiego i staraj się nie rozpraszać, nie czytaj dodatkowych artykułów/materiałów na tematy, które nie interesują Ciebie albo nie będziesz miała/miał okazji ich używać, chyba, że masz bardzo dużo czasu, ale prawdopodobnie tak nie jest….
Jeżeli wiesz dlaczego uczysz się języka i wypiszesz sytuacje, w których będziesz potrzebować języka, to o wiele łatwiej będzie Tobie uporządkować słownictwo i zakres materiału, ponieważ możesz podzielić materiał na foldery/segregatory/strony/pliki (w zależności od tego, czy korzystasz z wersji elektronicznej czy papierowej) związane z jednym tematem lub zagadnieniem. Na początku takie zadania mogą wydawać się dość trudne, ale jeżeli będziesz trzymać się tej zasady, to zobaczysz, że o wiele łatwiej będzie Tobie szukać zagadnień, których potrzebujesz, a poza tym powtórki staną się czystą przyjemnością.

 

 

Kiedy nadchodzi Twój czas na naukę, postaraj się zacząć od powtórzenia chociaż części materiału, który opanowałaś/opanowałeś ostatnio i następnie przejdź do kolejnego tematu.
Skupiaj się na jednym temacie, nie przeskakuj pomiędzy różnymi zagadnieniami, ponieważ będzie to za bardzo rozpraszające i nie będziesz mieć satysfakcji z tego, że faktycznie czegoś nauczyłaś/nauczyłeś się.
Materiały możesz podzielić tak, jak Ty uważasz, że jest Ci wygodnie. Możesz podzielić je na gramatykę, słownictwo, wyrażenia, dialogi, albo tematycznie, albo jakkolwiek inaczej. Ważne, żebyś sama/sam się w tym odnalazła/odnalazł.   
Coś, co bardzo mocno polecamy jest stworzenie w każdym pliku, czy na każdej stronie z Twoimi notatkami kilku swoich własnych przykładowych zdań związanych z danym zagadnieniem, będzie Tobie o wiele łatwiej powtarzać materiał i o wiele szybciej się go nauczysz, np. jeżeli na dany dzień masz wyznaczony temat do nauki ‘sport’, to zapisz słownictwo z nim związane, następnie wypisz jakieś przydatne wyrażenia związane z tym tematem, a na koniec zdania, które odnoszą się do tego tematu. Lepiej jest pouczyć się jednego tematu, ale bardziej skrupulatnie i porządnie, niż kilku różnych, ale tylko powierzchownie.
Podsumowując, zaplanuj naukę, kiedy masz na nią czas i wyznacz jeden temat, który chcesz poruszyć danego dnia. Nie zapomnij o powtórce wcześniejszych zagadnień i napisaniu własnych zdań z nowego tematu. A co najważniejsze, trzymaj się zasady: jeden dzień – jeden temat i od razu zapisuj notatki w oddzielnym folderze/pliku, czy na oddzielnej stronie. Odpowiednia segregacja na bieżąco pomoże Tobie w bardziej efektywnej nauce i będzie Ciebie motywować do dalszych działań.
Daj nam znać w komentarzach jakie masz sposoby na uporządkowanie wiedzy, chętnie przeczytamy jakie masz metody i pomysły na naukę angielskiego. A jeżeli masz dobre sposoby na porządkowanie mieszkania/domu, to też chętnie je usłyszymy?

 

Zapraszamy do obejrzenia lub wysłuchania całego odcinka ENSPRESSO, w którym znajdziesz więcej przykładów i motywacji do nauki języka angielskiego.
Jeżeli masz jakieś pytanie na kolejne odcinki ENSPRESSO, to śmiało je zadaj w komentarzach, a my damy Tobie znać w którym odcinku jest odpowiedź na Twoje pytanie.
 
Link do grupy na Facebooku, w której prowadzimy ENSPRESSO jest tutaj:
 
>>Pozytywna nauka angielskiego!<<
 
Serdecznie zapraszamy Ciebie do naszego programu do nauki języka angielskiego online ‘Angielski od zera do bohatera’.
Możesz uczyć się kiedy chcesz i jak dużo chcesz dzięki platformie z lekcjami języka angielskiego, których przybywa w każdym tygodniu.
Dodatkowo, co tydzień otrzymujesz zaproszenia na lekcje na żywo, które również są nagrywane. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj:

Angielski od zera do bohatera

>>Angielski od zera do bohatera<<

Dodaj komentarz

Pobierz Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Najlepiej oceniane produkty

Pobierz Niezbędnik Podróżnika gratis!

KONTAKT

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • +48 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Pobierz bezpłatny Niezbędnik Podróżnika

Pobierz bezpłatny Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Skontaktuj się z nami bezpośrednio

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Najnowsze opinie

Poziom zaangażowania

Poziom nauki języka