Jak usprawnić pracę mózgu

Favorite

Obecnie każdy z nas chce dbać o siebie i o swoje zdrowie, co jest bardzo pozytywne. Dbamy o wygląd zewnętrzny, chodzimy do fryzjera, kosmetyczki, poprawiamy to i owo u chirurga medycyny estetycznej. Dbamy o to, jak się ubieramy i jak wyglądamy. Relaksujemy się chodząc na masaże, jeżdżąc na wakacje czy poprzez spotkania i rozmowy z przyjaciółmi. A co tak naprawdę robimy dla swojego mózgu?

Nasz mózg to 100 miliardów neuronów (czyli 16 razy więcej niż jest ludzi na ziemi) i każdy neuron może mieć aż do 10 tysięcy dendrytów, czyli wypustek, którymi neurony są połączone. Sieci neuronów połączonych dendrytami to trasy, które składają się na informacje. Na tych trasach zawsze trwa ruch, tutaj nie ma miejsca na nieużywane trasy, miliony impulsów neuronowych pędzą po skomplikowanej sieci neuronów. Trasy neuronów budują naszą pamięć. Jeżeli informacja jest często używana, to trasy są mocne i stabilne, bardzo szybko możemy przypomnieć sobie informacje z danej trasy, nawet do 40 razy szybciej, jednak informacje, których nie używamy często, będą miały bardzo niewyraźne i niestabilne trasy, trudno nam też będzie daną informację przywołać z pamięci.

Mamy dla was dobrą wiadomość!

Jeszcze do niedawna sądzono, że neurony powstają tylko w dzieciństwie. Ostatnie badania wykazały, że neurogeneza, czyli proces powstawania neuronów, zachodzi przez całe życie człowieka. Co więcej, im więcej ćwiczysz swój mózg dostarczając mu nowych bodźców i stymulując jego aktywność, tym więcej neuronów będzie się tworzyć. Im więcej informacji starasz się zapamiętać, tym bardziej pojemną i trwalszą masz pamięć. Mózg to mięsień, tylko od ciebie zależy, w jakiej formie on będzie.

Zatem co należy zrobić, żeby mieć świetną pamięć i mózg działający na wysokich obrotach?

Nie należy pozwolić naszemu mózgowi na nudę! Trzeba tworzyć jak najwięcej połączeń neuronów w nim i powtarzać nowopoznane informacje jak najczęściej, żeby trasy z neuronami były jak najbardziej stabilne, nasz mózg wtedy będzie pracował o wiele wydajniej, będziemy z łatwością przypominali sobie różne informacje i o wiele łatwiej będziemy mogli wymyślać nowe pomysły czy rozwiązania. Lepiej pracujący mózg to lepiej działający cały organizm i, przede wszystkim, opóźnienie starzenia się komórek mózgowych, a co za tym idzie, lepsza pamięć i sprawniejsze działanie mózgu w późnym wieku.

Co jest ważne dla naszego mózgu, by sprawniej pracował?

1. Tlen

Zadbajmy o odpowiednie przewietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy i dotlenienie naszego mózgu, ponieważ jest on bardzo wrażliwy na brak tlenu i nie funkcjonuje prawidłowo, gdy ma go za mało.

2. Ćwiczenia i aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna stawiana jest nawet ponad aktywnością umysłową, ponieważ uwalnia hormony, które powodują wzrost liczby neuronów w mózgu. Nie musimy trenować codziennie po kilka godzin, wystarczy 30-45 minut 3-4 razy w tygodniu, ważne jest, żeby był to regularny wysiłek fizyczny. Mamy wiele możliwości, możemy zapisać się na siłownię, basen czy do lokalnej drużyny i grać z innymi, albo po prostu wybrać się na rower czy dłuższy spacer. Wojciech Oczko, nadworny lekarz trzech polskich królów, już w XVI wieku stwierdził, że żaden lek nie zastąpi ruchu, ale ruch zastąpi każdy lek i zgadzają się z nim współcześni naukowcy. Aktywność fizyczna dodatkowo sprawi, że będziemy wyglądać lepiej i mieć o wiele więcej energii.

3. Aktywność umysłowa

Największą przyjemnością, jaką możemy sprawić naszemu mózgowi jest aktywność umysłowa. Nasz mózg nie lubi się nudzić, lubi ciągle uczyć się czegoś nowego. Im więcej informacji starasz się zapamiętać, tym bardziej pojemną i trwałą masz pamięć. Codzienny, minimum 10-minutowy trening umysłowy sprawi, że poprawi się twoja koncentracja, usprawnisz myślenie i szybciej będziesz łączyć ze sobą fakty.

Jaka aktywność umysłowa dobrze wpływa na nasz mózg?

– Nauka języków obcych

Badania przeprowadzone w 2007 roku na York University w Toronto wykazały, że osoby dwujęzyczne lub uczące się języków obcych mają znaczne zagęszczenie neuronów w obszarach odpowiedzialnych za pamięć i koncentrację. Nauka języków obcych o kilka lat przedłuża młodzieńczą sprawność mózgu w starszym wieku.

– Nauka czegoś nowego

Badania przeprowadzone przez Washington University School of Medicine dowiodły, że każdy dodatkowy rok edukacji zmniejsza ryzyko otępienia starczego o 13-18 %, chodzi tutaj o każdy kurs, na którym uczymy się czegoś nowego i pobudzamy nasz mózg do zwiększonej aktywności, nie musi to być bardzo ambitny kurs w stylu księgowości czy medycyny, może to być na przykład nauka szycia.

– Rozwiązywanie krzyżówek

Gdy rozwiązujemy krzyżówki musimy znaleźć odpowiedź lub rozwiązanie, co pomaga nam w ćwiczeniu analitycznego myślenia I łatwiej nam będzie rozwiązywać problemy w przyszłości.

– Gra na instrumencie muzycznym

Gra na instrumencie muzycznym nie tylko rozwinie naszą umiejętność słuchu muzycznego, powtarzanie wzorów nut oraz odpowiednia rytmika są również formą zapamiętywania, która pomoże nam w tworzeniu stabilnych ścieżek neuronów w mózgu.

– Gry planszowe

Celem większości gier planszowych jest zazwyczaj wygrana, co sprzyja tworzeniu atmosfery współzawodnictwa wśród znajomych i przyjaciół, z którymi gramy. Granie w gry planszowe to świetny sposób spędzania czasu z innymi, który jednocześnie pomaga nam rozwinąć umiejętności myślenia strategicznego.

– Czytanie książek

Jak czytasz książki, staraj się skupić dokładnie na tym, co czytasz i twórz w swojej głowie obrazy tego, co czytasz. Możesz także zadawać pytania odnośnie tego, co czytasz, spróbować dowiedzieć się czegoś więcej, to wszystko pobudza twoją kreatywność, która pomaga w zapamiętywaniu nowych informacji.

4. Odpowiednia dieta

Nasz mózg składa się w 80 % z wody, dlatego odpowiednie nawodnienie naszego organizmu jest bardzo ważne. Zdrowa dieta bogata w dobre tłuszcze, owoce, warzywa, ziarna, białka,  witaminy i minerały sprawi, że nasz mózg będzie miał z czego brać energię do pracy. Dodatkowo, nie zapominajmy, że witamina D3 jest ważna nie tylko dla naszych kości, gra ona istotną rolę we wspomaganiu pracy mózgu i produkcji neuronów. Połączenie witaminy D3 z kurkuminą (naturalnym składnikiem występującym w przyprawie curry czy kurkumie) stymuluje system odpornościowy, dzięki któremu usuwamy z mózgu beta-amyloid, czyli białko, które odkłada się w mózgu w postaci płytek starczych, co prowadzi do obumierania neuronów i rozwoju choroby Alzheimera. Jeżeli dodamy do kurkuminy odrobię pieprzu, to aż 1000-krotnie zwiększy się jej aktywność przeciwutleniająca.

Warto także jeść mniej, ponieważ nasz mózg ogólnie nie lubi, jak się przejadamy, ponieważ wtedy ciężej jest nam się skupić i efektywnie pracować. Powinniśmy także unikać wysoko przetworzonej żywności, alkoholu i palenia papierosów.

5. Sen

Sen dobrze wpływa na kreatywność, która gra kluczową rolę w zapamiętywaniu nowych informacji.

6. Aktywność społeczna

Rozwijaj swoje pasje i zainteresowania z innymi. Nie tylko będziesz mógł robić rzeczy, które lubisz, ale także wymieniać się doświadczeniami i wiedzą z innymi, co dodatkowo przyczyni się do rozwoju i usprawnienia pracy mózgu.

7. Medytacja

Medytacja nie tylko uspokaja ciało i duszę, ale także zwiększa objętość obszarów mózgowych odpowiedzialnych za funkcjonowanie pamięci już po 8 tygodniach regularnego praktykowania jej.

Podsumowując, to od nas zależy, w jakiej formie jest nasz mózg i jak szybko będziemy przyswajać nowe informacje. Jeżeli zwrócimy uwagę na to, żeby wprowadzać do naszego życia nawyki usprawniające pracę naszego mózgu, to bardzo szybko zauważymy, że o wiele łatwiej przychodzą nam do głowy nowe pomysły i rozwiązania, oraz o wiele lepiej będziemy zapamiętywać, o czym czytaliśmy albo informacje, które ktoś nam przekazał. Unikniemy sytuacji, w których okaże się, że nie pamiętamy ważnych wiadomości czy nie będziemy mogli sobie przypomnieć, co mieliśmy danego dnia zrobić. Praca nad naszym mózgiem przyniesie mnóstwo korzyści, usprawni nasze codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie i tym samym zwiększy naszą pewność siebie.

A więc co ty dzisiaj zrobisz dla swojego mózgu?

A może już wiele robisz w tym kierunku i masz inne porady i wskazówki, które warto dodać?

Podziel się z nami swoimi opiniami, przemyśleniami, poradami i wskazówkami.

Dodaj komentarz

Pobierz Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Najlepiej oceniane produkty

Pobierz Niezbędnik Podróżnika gratis!

KONTAKT

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • +48 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Pobierz bezpłatny Niezbędnik Podróżnika

Pobierz bezpłatny Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Skontaktuj się z nami bezpośrednio

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Najnowsze opinie

Poziom zaangażowania

Poziom nauki języka