Jak uczyć się angielskich słów / Różnica pomiędzy brytyjskim i amerykańskim angielskim – Enspresso #1

Favorite

 

Czy zastanawiasz się czasem jak uczyć się angielskiego słownictwa? Czy są metody, które zdecydowanie usprawnią Tobie naukę tego języka? Z jakich słowników korzystać, gdy uczysz się angielskiego? …. I dlaczego niektóre słowa inaczej tłumaczy się w brytyjskiej, a inaczej w amerykańskiej odmianie języka angielskiego? Na te i wiele innych pytań odpowiemy na nagraniu i we wpisie poniżej. Witamy serdecznie na naszym pierwszym odcinku Enspresso, czyli na wspólnej kawce z językiem angielskim!

 

Dzisiaj przedstawiamy Tobie pierwszy odcinek nowej serii nagrań na żywo w naszej grupie na Facebooku. Celem tej serii jest odpowiadanie na Twoje pytania związane z językiem angielskim oraz ogólnie wyjaśnianie różnych ciekawostek z nim związanych, czasem bardziej, a czasem mniej skomplikowanych?  

 

Daj nam znać w komentarzu poniżej co sądzisz o takiej serii filmów o języku angielskim, oraz będzie nam miło jak subskrybujesz nasz kanał, żeby móc dostawać powiadomienia o innych naszych filmach na kanale na You Tube, który nazywa się tak samo jak nasza grupa na Facebooku, czyli Pozytywna nauka języka angielskiego.

 
Poniżej jest opis tego odcinka i informacji, o których mówiliśmy.
  • 0:00 –  6:05   Intro i wyjaśnienie na czym będą polegały odcinki Enspresso
  • 6:05 – 13:40  Różnica pomiędzy amerykańskim i brytyjskim angielskim
  • 13:40 – 32:00 Jak uczyć się angielskich słów

 

Różnica pomiędzy amerykańskim i brytyjskim angielskim

 

Czasem słyszymy od was pytania o różnice w znaczeniu niektórych słów w języku angielskim i okazuje się, że mają one takie samo znaczenie, ale są bardziej popularne w brytyjskiej lub amerykańskiej odmianie języka angielskiego. Te odmiany są najbardziej popularne, ale trzeba pamiętać, że odmian języka angielskiego jest o wiele więcej i warto o tym pamiętać. Myślę, że nie da nauczyć się wszystkich możliwych odmian języka angielskiego, więc podejdźmy do tematu z pewnym dystansem, ale na pewno warto poznać te najbardziej popularne różnice.

 

Temat wakacji jest nadal żywy, więc zacznijmy od tego słowa:

 

Vacation – to wakacje w amerykańskim angielskim

 

Holiday(s) – to wakacje w brytyjskim angielskim

 

*Ciekawostka!

Holiday może być również używane w amerykańskiej odmianie języka angielskiego, ale wtedy oznacza święto, a nie wakacje.

 

Winda:

 

Elevator – amerykański angielski

 

Lift – brytyjski angielski

 

Chipsy:

 

Chips – amerykański angielski

 

Crisps – brytyjski angielski

 

Frytki:

 

French Fries – amerykański angielski

 

Chips – brytyjski angielski

 

Poza różnicami w słowach, w języku angielskim amerykańskim i brytyjskim występują również delikatne różnice w pisowni.

Rachunek (na nagraniu mieliśmy wątpliwość jak będzie poprawnie, więc poniżej jest poprawna wersja?):

 

Check – amerykański angielski

 

Bill – brytyjski angielski

 

Słowa zakończone na ‘tre’ w języku brytyjskim (BR), będą miały końcówki ‘ter’ (AM) w amerykańskiej odmianie języka angielskiego, spójrzmy na przykłady:

 

theatre (BR) – theater (AM)

 

centre (BR) – center (AM)

Tak samo jak końcówki czasowników ‘ise’ w jezyku brytyjskim (BR), będą miały końcówki ‘ize’ w amerykańskiej odmianie języka angielskiego (AM), spójrzmy na przykłady:

 

economise (BR) – econimize (AM)

 

familiarise (BR) – familiarize (AM)

*Wyjątek!

Słowo ‘advertise’ (reklamować, ogłaszać) w obu odmianach języka angielskiego ma taką samą końcówkę – ‘ise’.

Oczywiście, pamiętaj proszę, że powyższe różnice to tylko przykłady i znajdziesz ich na pewno o wiele więcej, ale zabrakłoby nam tutaj miejsca na wypisanie wszystkich?

 

Ostatnio mieliśmy lekcję na ten temat na naszym kursie online Angielski od zera do bohatera i jej nagranie cieszy się dużą popularnością, jeżeli masz ochotę więcej dowiedzieć się na ten temat, to zapraszamy do przyłączenia się do kursu: Angielski od zera do bohatera

 

Następnie (od 13/14 minuty nagrania) mówimy o tym jak uczyć się słownictwa w języku angielskim i jakie są najlepsze metody nauki słówek, a przede wszystkim na trwałe ich zapamiętanie i używanie, ponieważ z tym mamy największe problemy.

 

Jak uczyć się angielskich słów

Przede wszystkim jak zaczynasz naukę słownictwa to pomyśl jakie słówka najbardziej będą Tobie potrzebne i w jakich sytuacjach ich użyjesz, ponieważ wtedy będziesz uczyć się czegoś, co faktycznie jest Tobie potrzebne. W ten sposób szybciej zaczniesz budować zdania z nowopoznanym słownictwem, ponieważ będziesz chciał faktycznie się go nauczyć, a także będziesz mieć okazję, żeby go używać.

 

Jakie są różne metody/sposoby na skuteczną naukę słownictwa?

Poniżej wymieniamy nasze pomysły na naukę słownictwa, znajdziesz je w kolejności zgodnie z nagraniem, ale to nie znaczy, że któreś z nich są lepsze lub gorsze, wybierz takie, które najbardziej będą Tobie odpowiadały.

 

Nauka słownictwa poprzez czytanie

Gdy czytasz książki/artykuły/teksty to poznajesz słowa razem z ich kontekstem użycia i poprawnymi formami, jest to dobra forma nauki, ale pamiętaj, żeby wybierać teksty dostosowane do Twojego poziomu zaawansowania, ponieważ zbyt trudne teksty szybko Ciebie zniechęcą i może okazać się, że będziesz musiał sprawdzać co drugie słowo w słowniku, a nie o to nam chodzi w nauce słówek.

 

Pisanie własnych list słówek i notatek

Jeżeli cokolwiek czytasz po angielsku lub uczysz się czegoś, oglądasz lekcje to na bieżąco zapisuj nowe słowa, które uznasz za przydatne. Notuj struktury/typowe konstrukcje zdań, których również będziesz mógł użyć.

Ale!

Przy pisaniu notatek/list słówek bardzo ważne jest wracanie do nich:)

Samo wypisanie już zawsze coś nam da, ale tak naprawdę regularne powtarzanie tego, co zanotowaliśmy przyniesie najwięcej efektów.

Przy nauce języka jakość jest ważniejsza od ilości, więc lepiej żebyś nauczył się 10 słówek w tygodniu, ale porządnie, niż listy 100 słówek, które po tygodniu zapomnisz.

 

Tworzenie połączeń wyrazowych/kolokacji i skojarzeń

Jeżeli poznasz jakieś nowe słowo, to warto żebyś z czymś je skojarzył albo zapisał połączenie wyrazowe, w którym ten wyraz występuje. Samo słowo niewiele pomoże Tobie w rozwinięciu słownictwa, ale jeżeli zapiszesz kilka innych wyrazów, które się również z nim połączą, albo zapiszesz z czym kojarzy się Tobie dane słowo (może być nawet z jakimś słowem polskim albo z historią z Twojego życia), to o wiele łatwiej będzie się go nauczyć.

 

Pisanie własnych zdań z nowopoznanymi słowami

Ten punkt dość płynnie odnosi się do poprzedniego. Jeżeli już masz jakiś wyraz czy grupę wyrazów, wiesz z czym można je skojarzyć, to bardzo ważne jest teraz utrwalenie tej wiedzy w postaci zdań/dialogów/wyrażeń, które będą odnosiły się do Ciebie OSOBIŚCIE. Jeżeli zbudujesz zdania, które będą Ciebie dotyczyły, albo które będziesz chciał w przyszłości użyć w Twoim życiu zawodowym lub prywatnym, to zobaczysz, że o wiele łatwiej będzie Tobie zapamiętywać nowe słownictwo.

Dodatkowo, jak już będziesz chciał użyć nowego słowa w praktyce, to będziesz miał gotowe zbudowane przez siebie zdanie, które stworzyłeś wcześniej. Zobaczysz, że ta metoda idealnie sprawdzi się przy aktywnym uczeniu się nowego słownictwa i jednocześnie nauce używania go w praktyce.

Pomyślisz sobie….no tak… ale co zrobić, jeżeli nie jestem pewny, czy dobrze zbuduję zdanie? Nie jestem jeszcze tak zaawansowany w gramatyce i strukturach zdań w języku angielskim?

Postaraj się tak ułożyć zdanie, żeby było jak najprostsze, używając jedynie np. czasownika ‘być’ (verb to be), albo tylko w czasie teraźniejszym prostym, jeżeli nie znasz innych.

Zapewniamy Ciebie, że wiele zdań możesz zbudować znając tylko podstawowe struktury.

Ewentualnie, nawet jeżeli popełnisz błąd, to nic się nie stanie. Komunikacja i umiejętność dogadania się  z innymi są najważniejsze.

 

Wracaj jak najczęściej do słów, których chcesz się nauczyć

Jeżeli nie masz dużo czasu, to lepiej, żebyś nauczył się kilku słów w tygodniu, ale tak porządnie niż 100 czy 200 słów w byle jaki sposób.

Jak to zrobić?

Buduj zdania, o których już pisaliśmy wcześniej, ale także postaraj się często wracać do nich w ciągu dnia i przypominać je sobie. Spisz je na kartce i powtarzaj, żeby lepiej sobie je utrwalić. Czasami wystarczy kilka minut, żeby odświeżyć je w pamięci i zobaczysz, że efekty będą o wiele lepsze niż nauka raz na jakiś czas ogromniej listy słów.

 

Pisanie historii

To jest świetna forma nauki słownictwa! Spisz słowa, których chcesz się nauczyć i utwórz z nimi historię, zobaczysz, że długo ją zapamiętasz i oczywiście słowa z niej również!:)

 

Poznawaj antonimy i synonimy

Jeżeli chcesz wzbogacić swój zasób słownictwa i martwisz się, że używasz ciągle tych samych słów, to sprawdź jakie będą antonimy (czyli wyrazy przeciwstawne) i synonimy (wyrazy bliskoznaczne) dla danego słowa. Pomoże to Tobie z nauce słownictwa z podobnej dziedziny, ale jak będziesz używać go w praktyce, to będziesz znał więcej słów z nią związanych.

 

Wybierz jedną literę i zrób burzę mózgów

Każdy lubi dobrą zabawę, a jeżeli związana jest ona z nauką, to jeszcze lepiej! Jeżeli chcesz pobudzić swoje szare komórki do pracy to zagraj w grę językową, np. wybierz jedną literę i w ciągu minuty wypisz jak najwięcej słów rozpoczynających się na tę literę. Jak już będziesz mieć tę listę to utwórz z tymi słowami jakieś opowiadanie, ale ważne, żeby jak najwięcej użyć słów z Twojej listy! Może być ono śmieszne, nie do końca logiczne, ale zobaczysz, że będziesz mieć dużo zabawy i o wiele łatwiej przypomnisz sobie różne słowa.

 

Graj w Scrabble

Możesz grać w Scrabble albo wybrać inną grę ze słowami, najważniejsze żeby dostarczyła Tobie nie tylko dobrej zabawy, ale także rozbudziła chęć i ciekawość do nauki nowych słów.

 

To są nasze propozycje na naukę i rozwój słownictwa. Na pewno znajdziesz tutaj takie, które przypadną Tobie do gustu. Jeżeli masz swoje, sprawdzone metody na naukę słownictwa to będzie nam miło jak się z nami nimi podzielisz.

 

Zapraszamy do obejrzenia lub wysłuchania całego odcinka ENSPRESSO, w którym znajdziesz więcej przykładów i motywacji do nauki języka angielskiego.

Jeżeli masz jakieś pytanie na kolejne odcinki ENSPRESSO, to śmiało je zadaj w komentarzach, a my damy Tobie znać w którym odcinku jest odpowiedź na Twoje pytanie.

 

Link do grupy na Facebooku, w której prowadzimy ENSPRESSO jest tutaj:

 

>>Pozytywna nauka angielskiego!<<

 

Serdecznie zapraszamy Ciebie do naszego programu do nauki języka angielskiego online ‘Angielski od zera do bohatera’.

Możesz uczyć się kiedy chcesz i jak dużo chcesz dzięki platformie z lekcjami języka angielskiego, których przybywa w każdym tygodniu.

Dodatkowo, co tydzień otrzymujesz zaproszenia na lekcje na żywo, które również są nagrywane. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj:

Angielski od zera do bohatera

>>Angielski od zera do bohatera<<

 

 

Dodaj komentarz

Pobierz Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Najlepiej oceniane produkty

Pobierz Niezbędnik Podróżnika gratis!

KONTAKT

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • +48 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Pobierz bezpłatny Niezbędnik Podróżnika

Pobierz bezpłatny Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Skontaktuj się z nami bezpośrednio

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Najnowsze opinie

Poziom zaangażowania

Poziom nauki języka