JAKA JEST RÓŻNICA POMIĘDZY MAKE I DO W JĘZYKU ANGIELSKIM – ENSPRESSO #56

Czy chcesz poznać różnicę pomiędzy ‘make’ i ‘do’ w języku angielskim? Czy chcesz dowiedzieć się jakie są popularne wyrażenia i połączenia wyrazowe z tymi czasownikami? Jeżeli tak, to zapraszamy serdecznie na nasz najnowszy wpis na blogu i odcinek Enspresso, czyli kawki z angielskim.
 
 
Zapraszamy Ciebie serdecznie do obejrzenia tego odcinka Enspresso, w którym znajdziesz wiele przykładowych zdań z ‘make’ i ‘do’.
 
Jakiś czas temu mieliśmy na lekcji rozmowę na temat użycia DO i MAKE, oczywiście temat pojawił się dodatkowo w wyniku poprawiania zdania.
W sumie zarówno DO jak i MAKE mają to samo znaczenie, czyli ROBIĆ, dlaczego zatem nie możemy stosować ich zamiennie? … I jak rozpoznać, którego z nich użyć w zdaniu?
Język angielski ma bardzo dużo kolokacji, czyli połączeń wyrazowych, w których określone wyrazy do siebie ‘pasują’, a inne nie. Z tego powodu, gdy uczysz się języka angielskiego od razu zapamiętuj całe połączenia wyrazowe, które zdecydowanie ułatwią Tobie proces poznawania języka, a nie pojedyncze słowa.
A dlaczego czasem jakieś wyrazy do siebie pasują, a inne nie?
Nie zawsze da się to logicznie wyjaśnić😊 W języku polskim również występują połączenia wyrazowe, z których często nawet nie zdajemy sobie sprawy, ponieważ używamy ich automatycznie. Ale spokojnie….w języku angielskim też po jakimś czasie zaczniesz używać różnych połączeń wyrazowych automatycznie.

 

Ale wróćmy do tematu DO i MAKE.

 

DO często oznacza wykonywanie jakiejś czynności ogólnie, MAKE natomiast ma bardziej znaczenie wykonywania czegoś ręcznie, tworzenia czegoś – chociaż niestety nie jest to regułą….

 

Najlepiej jest zapamiętać najpopularniejsze połączenia wyrazowe w zdaniach i ćwiczyć je na budowaniu swoich własnych zdań.

 

Przykłady połączeń wyrazowych z DO:

do homework – odrabiać pracę domową
do housework – wykonywać prace wokół domu, np. sprzątanie.
do nothing – nic nie robić
do exercise – ćwiczyć
do the washing – robić pranie
do the washing-up – zrobić zmywanie
do the shopping – robić zakupy
do well at – dobrze sobie z czymś radzić, gdy dobrze nam idzie
do our (your) best – zrobić wszystko, co w naszej (twojej) mocy
do a favour – wyświadczyć przysługę

 

Przykłady połączeń wyrazowych z MAKE:

make mistakes – popełniać błędy
make dinner – przygotować kolację
make a cake – zrobić ciasto
make a promise – złożyć obietnicę
make a speech – wygłosić przemówienie
make an agreement – sporządzić umowę
make an appointment – umówić spotkanie
make your bed – pościelić łóżko
make up your mind – podjąć decyzję
make sure – upewnić się
 
Sprawdź ile z powyższych kolokacji jest dla Ciebie nowych/nieznanych i napisz z nimi zdania, a szczególnie z tymi, które wiesz, że przydadzą się Tobie w praktyce.
 
Jeżeli masz ochotę, żebyśmy sprawdzili Twoje zdania, to zapraszamy do napisania nam z nimi maila (może być przez zakładkę KONTAKT😊) i chętnie je przeczytamy!

 

Zapraszamy Ciebie serdecznie do obejrzenia tego odcinka Enspresso, w którym znajdziesz mnóstwo przykładowych zdań z make i do.

 

Jeżeli masz jakieś pytanie na kolejne odcinki ENSPRESSO, to śmiało je zadaj w komentarzach, a my damy Tobie znać w którym odcinku jest odpowiedź na Twoje pytanie.
 
 
Link do grupy na Facebooku, w której prowadzimy ENSPRESSO jest tutaj:
 
>>Pozytywna nauka angielskiego!<<
 
Serdecznie zapraszamy Ciebie do naszego programu do nauki języka angielskiego online ‘Angielski od zera do bohatera’. Możesz uczyć się kiedy chcesz i jak dużo chcesz dzięki platformie z lekcjami języka angielskiego, których przybywa w każdym tygodniu. Dodatkowo, co tydzień otrzymujesz zaproszenia na lekcje na żywo, które również są nagrywane. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj:
:
>>Angielski od zera do bohatera<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *