RÓŻNE UŻYCIA CZASOWNIKA ‘TO BE’ (BYĆ) / JAK ROZWIJAĆ CZYTANIE PO ANGIELSKU? – ENSPRESSO #30

Favorite

ENSPRESSO to cotygodniowy live z językiem angielskim, który prowadzimy w naszej grupie na Facebooku.

Podoba Ci się ten odcinek? Subskrybuj nasz kanał, żeby dostawać powiadomienia o nowych filmach!


Dzisiaj zaczynamy od powiedzenia o tym, jakie są różne użycia czasownika ‘to be’ (być) w języku angielskim. Czy zastanawiasz się czasem dlaczego większość kursów językowych czy podręczników do nauki języka zaczynają się od czasownika ‘to be’? Wydaje nam się, że wcale nie tak często go używamy w zdaniach, a nawet często wydaje się on nam zupełnie zbędny, a przynajmniej nie aż tak istotny.


My jednak chcielibyśmy bliżej przyjrzeć się temu czasownikowi dzisiaj i pokazać Tobie, że dobre opanowanie czasownika ‘to be‘ może Tobie bardzo pomóc w budowaniu wielu zdań i później poznawaniu dalszych, bardziej skomplikowanych struktur gramatycznych. Za chwilę zobaczysz jak szerokie zastosowanie ma ten czasownik.


Spójrzmy na przykłady użycia czasownika ‘to be‘ w języku angielskim:1. Czasownik ‘to be’ w swoim podstawowym znaczeniu i odmianie


I am – ja jestem


You are – Ty jesteś


He/She/It is – On/Ona/Ono jest


We/You/They are – My jesteśmy/ Wy jesteście/ Oni są


Uwaga – Czasownik ‘to be‘ sam tworzy pytania, przeczenia i krótkie odpowiedzi. Warto to zapamiętać, ponieważ przyda się to Tobie także do innych zagadnień.


Pytania tworzymy poprzez zamianę osoby lub podmiotu z czasownikiem ‘to be’, spójrzmy na przykłady:


Am I …? – Czy ja jestem?


Are you…? – Czy ty jesteś?


Is he/she/it …? – Czy on/ona/ono jest?


Are we/you/they? – Czy my jesteśmy/wy jesteście/oni są?


Krótkie odpowiedzi, które ogólnie znaczą TAK lub NIE tworzymy poprzez powtórzenie odpowiedniej formy czasownika ‘to be’:


Yes, I am. / No, I’m not. – Tak, ja jestem. / Nie, ja nie jestem.


Yes, you are. / No, you aren’t. – Tak, jesteś. / Nie, nie jesteś.


Yes, he/she/it is. No, he/she/it isn’t. – Tak, on/ona/ono jest. / Nie, on/ona/ono nie jest.


Yes, we/you/they are. / No, we, you, they aren’t. – Tak, my jesteśmy/wy jesteście/oni są. / Nie, my nie jesteśmy/wy nie jesteście/oni nie są.Przeczenia tworzymy poprzez dodanie ‘not’ do czasownika ‘to be’:


I am not (‘m not) – Ja nie jestem


You are not (aren’t/’re not) – Ty nie jesteś


He/She/It is not (isn’t/’s not) – On/Ona/Ono nie jest


We/You/They are not (‘re not/aren’t) – My nie jesteśmy/Wy nie jesteście/Oni nie są


Przykładowe pełne zdania będą brzmiały:


Are you hungry? (Czy jesteś głodny?)


They aren’t friends. (Oni nie są przyjaciółmi.)


She’s a nice girl. (Ona jest miłą dziewczyną.)


Takie podstawowe użycie czasownika ‘to be‘ może być stosowane w różnych formach teraźniejszych (jak wyżej), ale także w przeszłości i przyszłości, np:


I will be – Ja będę


It will be – To/Ono będzie


She was – Ona była


They were – Oni byli, itd.


Warto zapamiętać, że forma przeszła czasownika ‘to be’ jest dla osób I/he/she/it formą ‘was’, natomiast w osobach we/you/they występuje forma ‘were’.2. Jako operator/czasownik posiłkowy w czasie Present Continuous (albo Past Continuous w swojej formie przeszłej)


Więcej na temat czasu Present Continuous mówimy tutaj:


>>Present Continuous<<


Z tego powodu nie będziemy skupiać się na jego pełnym omówieniu, ale podamy kilka przykładowych zdań:


We are learning English now. (Uczymy się angielskiego teraz.)


She is looking for a new job. (Ona szuka nowej pracy.)


They aren’t having a meeting at the moment. (Oni nie mają/nie odbywają spotkania w tym momencie.)3. Jako czasownik posiłkowy w stronie biernej.


Czasownik ‘to be’ pełni w stronie biernej bardzo ważną funkcję, ponieważ dzięki jego odmianie możemy określić w jakim czasie gramatycznym chcemy wstawić dane zdanie i co konkretnie przekazać, ponieważ czasownik główny zawsze występuje w takiej samej formie. O stronie biernej mówiliśmy tutaj:


>>Strona bierna<<


Z tego powodu tutaj podamy przykładowe zdania, żeby pokazać Tobie jakie zastosowanie ma czasownik ‘to be’ w stronie biernej:


The shop is opened from Monday do Friday. (Sklep jest czynny/otwarty od poniedziałku do piątku.)


They will be given some driving lessons. (Oni dostaną lekcje jazdy samochodem.)


The windows are cleaned every month. (Okna są myte co miesiąc.)4. Jako część wyrażeń: be going to/there is oraz there are/be allowed to/be used to/be able to


W tych wszystkich wyrażeniach czasownik ‘to be’ występuje w formie czasownika posiłkowego, który pozwala nam odmienić je przez odpowiednie osoby i czasy gramatyczne. Spójrzmy na przykłady zdań:


I am going to go for a walk in the evening. (Zamierzam pójść na spacer wieczorem.)


There are many shops in this town. (Jest wiele sklepów w tym mieście.)


Are you able to swim? (Czy potrafisz/Czy jesteś w stanie pływać?)


We are not allowed to go out without our parents. (Nam nie wolno wychodzić z domu bez rodziców.)


When I was a child I was used to drinking a lot of milk. (Kiedy byłam dzieckiem byłam przyzwyczajona do picia dużej ilości mleka.)


Więcej na temat tych struktur dowiesz się tutaj:


>>Czasowniki modalne<<


>>Czasy przyszłe<<


>>Be able to<<W drugiej części nagrania mówimy o czytaniu w języku angielskim. Dlaczego w ogóle warto czytać po angielsku?


Kiedy czytasz po angielsku uczysz się słownictwa oraz oswajasz się z charakterystycznymi strukturami gramatycznymi, a także widzisz, jak budowane są zdania po angielsku. Ważne jest także to, że masz podany cały kontekst wypowiedzi i możesz uczyć się całych zdań, a w języku angielskim kontekst jest bardzo ważny. Dzięki czytaniu po angielsku uczysz się języka w miły i relaksujący sposób.


Ale…!


Pewnie pomyślisz: „Jak mam uczyć się angielskiego skoro mój poziom zaawansowania języka jest za niski? Książki są za trudne.” Jeżeli wybierzesz zwykłe książki, które są sprzedawane w anglojęzycznych księgarniach i są na zaawansowanym poziomie, to faktycznie może okazać się, że nie jesteś w stanie czytać takiej książki, ponieważ będzie ona za trudna. Przy czytaniu książek po angielsku ważne jest uczenie się słownictwa z kontekstu, powinna to być przyjemność, a nie zajęcie, które Ciebie irytuje. Ważne jest również, żebyś nie odrywał się co chwilę od czytania, żeby sprawdzać nowe słowa. Postaraj się sprawdzać tylko takie słowa, których nie możesz zrozumieć z kontekstu zdania. Nawet jak dzieci uczą się języka to nie pytają o znaczenie każdego słowa, wiele z nich kojarzą z kontekstu właśnie.Jakie książki w takim razie warto czytać, żeby się nie zniechęcić?


 W księgarniach (zarówno stacjonarnych jak i online) są specjalne książki po angielsku na różnych poziomach zaawansowania, to są tzw. książki dla osób uczących się języka, są to książki, które mają uproszczone słownictwo i są dostosowane do różnych poziomów zaawansowania języka (zazwyczaj na książce jest zaznaczone na jakim poziomie jest słownictwo, które się w niej znajduje) i radzimy zacząć od książek z dostosowanym dla nas poziomem.Czy warto sprawdzać każde nowe słowo w słowniku?


Niekoniecznie. Dlaczego?


Po pierwsze, przerywasz czytanie i nie masz już takiej przyjemności z samej czynności czytania, jeżeli co chwilę musisz wracać do głównego wątku opowiadania.


Po drugie, warto żebyś uczył się znaczenia słów z kontekstu, tak bardziej intuicyjnie.


Po trzecie, jeżeli już koniecznie chcesz sprawdzić jakieś słowo, to wpisz w słowniku internetowym całe zdanie lub wyrażenie z tym słowem, ponieważ angielskie słowa mają wiele różnych znaczeń i jeżeli nie sprawdzisz go w konkretnym kontekście, to może okazać się, że źle zrozumiesz całe zdanie, ponieważ źle sprawdzisz znaczenie danego słowa.Jak jeszcze możesz ćwiczyć czytanie poza książkami?


W Internecie znajdziesz mnóstwo czytanek, artykułów i różnych dłuższych lub krótszych opowiadań po angielsku. Tutaj zasada jest taka sama jak przy książkach, staraj się wybierać teksty dopasowane do Twojego poziomu zaawansowania słownictwa. Jak to zrobić? Wpisz w wyszukiwarce coś w stylu: Reading (exercises)/articles/texts in English beginner/intermediate/advanced (poziom wpisz zgodnie z tym, na jakim jesteś) i pojawi się mnóstwo stron z tekstami na Twoim poziomie zaawansowania, które możesz czytać i uczyć się języka.


Zapraszamy do obejrzenia lub wysłuchania całego odcinka ENSPRESSO, w którym jest więcej przykładów zdań z czasownikiem ‘to be’ oraz informacji na temat rozwijania umiejętności czytania po angielsku.


Jeżeli masz jakieś pytanie na kolejne odcinki ENSPRESSO, to śmiało je zadaj w komentarzach, a my damy Tobie znać w którym odcinku jest odpowiedź na Twoje pytanie.


Link do grupy na Facebooku, w której prowadzimy ENSPRESSO:


>Pozytywna nauka angielskiego!<<Serdecznie zapraszamy Ciebie do naszego programu do nauki języka angielskiego online ‘Angielski od zera do bohatera’. Jest to ciągle rosnąca platforma z lekcjami języka angielskiego. Dodatkowo, co tydzień otrzymujesz zaproszenia na lekcje na żywo, które również są nagrywane, więc nawet jeżeli nie możesz być na żywo to możesz obejrzeć nagrania:


>>Angielski od zera do bohatera<<

Dodaj komentarz

Pobierz Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Najlepiej oceniane produkty

Pobierz Niezbędnik Podróżnika gratis!

KONTAKT

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • +48 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Pobierz bezpłatny Niezbędnik Podróżnika

Pobierz bezpłatny Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Skontaktuj się z nami bezpośrednio

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Najnowsze opinie

Poziom zaangażowania

Poziom nauki języka