Różne użycia wyrazu ‘Have’ / Słowotwórstwo i tworzenie wyrazów w angielskim – ENSPRESSO #20

Favorite

W dzisiejszym odcinku mówimy o słowotwórstwie i rodzinach słów. Jeżeli poznajesz jakieś słowo w języku angielskim to warto od razu poznać jakie przedrostki i przyrostki będą popularne z danym słowem, np. :


Happy – wesoły, szczęśliwy


Happiness – szczęście


Unhappy – nieszczęśliwy


Happily– szczęśliwie, radośnie


Możemy również łączyć różne wyrazy w jeden lub pary wyrazów (czyli wyrazy złożone) i będą one miały inne znaczenie, np.:


Washing machine – pralka


Dishwasher – zmywarka


Następnie mówimy o różnych zastosowaniach wyrazu HAVE, ponieważ jest to wyraz, który może występować w wielu różnych kontekstach i znaczeniach, spójrzmy na te najważniejsze:1. Have/have got znaczy: posiadać, mieć,


Na przykład:


I have a car.


I have got a car.


Akurat jeżeli chodzi o użycie ‘have’ i ‘have got’ w tym znaczeniu to nie ma między tymi dwoma wyrazami żadnej różnicy poza tworzeniem pytań, przeczeń i krótkich odpowiedzi. Zdania oznajmujące budujemy z nimi standardowo, jak widzisz powyżej. Spójrzmy na inne rodzaje zdań:


I don’t have a car.


ale:


I haven’t got a car.


albo:


Do you have a car? (Yes, I do. / No, I don’t.)


ale:


Have you got a car? (Yes, I have. No, I haven’t.)


Jak widać na przykładach powyżej samo ‘have’ używa czasowników posiłkowych ‘do/don’t’ do tworzenia pytań, przeczeń i krótkich odpowiedzi, natomiast ‘have got’ używa do tego odpowiednio ‘have lub haven’t’. W 3 osobie liczby pojedynczej zamiast ‘have’ wstawimy ‘has’, a zamiast ‘have got’ – ‘has got’, spójrzmy na przykłady:


She has a house.


She has got a house.


Does she have a house? Yes, she does. / No, she doesn’t.


Has she got a house? Yes, she has. / No, she hasn’t.


She doesn’t have a house.


She hasn’t got a house.


Bardzo ważną informacją podsumowującą to zastosowanie ‘have’ jest fakt, że jest to czasownik oznaczający stan (tzw. stative verb), czyli nie może być stosowany w czasach ‘continuous’, wyłącznie w czasach ‘simple’.2. Drugie użycie ‘have’ (lub odpowiednio ‘has’ w 3 osobie liczby pojedynczej) mamy w połączeniach ‘have’ z różnymi rzeczownikami, gdzie ‘have’ bardzo często nie jest tłumaczone jako ‘mieć, posiadać’ i do tego zazwyczaj tworzy wyrażenie czasownikowe oznaczające aktywną czynność, którą można zastosować również w czasach ‘continuous’ (czyli formach ciągłych/niedokonanych), spójrzmy na przykłady:


Have a meeting – mieć/odbywać/przeprowadzać spotkanie


She is busy at the moment because she is having a meeting.


Have a shower – brać prysznic


She didn’t answer your phone because she was having a shower.


Have breakfast – jeść śniadanie (oczywiście tutaj też możemy powiedzieć w znaczeniu z punktu pierwszego ‘mieć śniadanie’, ale wtedy oznaczałoby to, że mamy zapakowane śniadanie albo przygotowane, np.: I have breakfast in my bag. – Mam śniadanie w torbie.)


I have breakfast every morning. (Codziennie rano jem śniadanie).3. Kolejnym bardzo popularnym zastosowaniem ‘have’ jest użycie tego wyrazu jako czasownika posiłkowego w czasach Present Perfect Simple i Continuous, oraz Future Perfect Simple i Continuous.


Spójrzmy na przykłady:


I have sold my car. (Sprzedałem samochód.)


She has been working on this project since Monday. (Ona pracuje nad tym projektem od poniedziałku.)


By this time next year we will have recorded over 70  episodes of ENSPRESSO. (Do tego czasu w przyszłym roku nagramy ponad 70 odcinków ENSPRESSO).


She will have been living in Spain for 5 years next month. (W przyszłym miesiącu minie 5 lat odkąd ona mieszka w Hiszpanii.)Ostatnio robiliśmy wyzwanie na temat czasów Present Perfect Simple i Continuous, jeżeli masz ochotę pobrać materiały z tego wyzwania i obejrzeć nagrania z wyjaśnieniami, zapraszamy tutaj:

>>Opanuj Perfecty do perfekcji<<4. Dość popularne użycie wyrazu ‘have’ jest w konstrukcji ‘have something done’, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza: ‘mieć coś zrobionego’, co w praktyce znaczy, że mamy jakąś usługę wykonaną dla nas przez kogoś innego, czyli używając tej struktury automatycznie zaznaczamy, że my sami nie wykonaliśmy jakieś czynności, ale zleciliśmy ją komuś innemu.


W tej strukturze głównym czasownikiem, który będzie odmieniany przez różne czasy jest ‘have’, natomiast drugi czasownik zawsze będzie w tzw. 3 formie, czyli Past Participle, spójrzmy na kilka przykładów:


I’m having my car washed. (Myją mi teraz samochód/Mój samochód jest teraz myty, ale oczywiście przez kogoś innego, nie przez nas.)


She had her car fixed. (Ona miała naprawiony samochód – ktoś naprawił samochód dla niej.)


He will have his hair cut tomorrow. (On będzie miał jutro obcięte włosy – pewnie przez fryzjera.)5.  Bardzo popularnym użyciem słowa ‘have’ jest w wyrażeniu ‘have to’, czyli ‘musieć’. Krótko tylko wspomnimy, że ’musieć’ to także ‘must’ i w zdaniach twierdzących w teraźniejszości możemy używać obu struktur z lekką różnicą w znaczeniu, zobaczmy:


I must go on a diet. (Muszę przejść na dietę – sam sobie wyznaczyłem taki cel).


I have to go on a diet. (Muszę przejść na dietę, ponieważ ktoś mi kazał).


Warto zwrócić uwagę, że ‘have to’ traktujemy jak zwykły czasownik i zdania pytające, przeczące, a także inne formy tworzymy poprzez odpowiednią odmianę czasownika ‘have’, spójrz na przykłady:


I had to work late. (Musiałem pracować do późna).


Does she have to wear a uniform? (Czy ona musi nosić mundur?).


Dodatkowo, warto pamiętać że ‘must’ występuje w tym znaczeniu tylko w formie teraźniejszo-przyszłej ‘must’ – musieć, natomiast jak chcemy utworzyć od niej przeczenie, pytanie, czas przeszły czy inne formy, to wtedy używamy ‘have to’.


Istnieje jeszcze wyrażenie ‘mustn’t’, ale ono oznacza ‘nie wolno’ i nie może być stosowane jako zaprzeczenie do ‘must’, spójrz na przykłady:


I mustn’t eat chocolate. (Nie wolno mi jeść czekolady).


I don’t have to go to work today. (Nie muszę iść dzisiaj do pracy).6. Ostatnie na naszej liście użycie ‘have’ jest w wyrażeniu: ‘Having done’, które w języku polskim będziemy tłumaczyli na: ‘Zrobiwszy’. W tej strukturze używamy Having + Past Participle, czyli tzw. 3 formy, zobaczmy:


Having cooked dinner, she watched a movie. (Ugotowawszy/Po ugotowaniu kolacji, obejrzała film).


Having packed all my things, I left for the USA. (Spakowawszy/Po spakowaniu wszystkich rzeczy wyjechałem do USA.)


Zapraszamy do obejrzenia lub wysłuchania całego odcinka ENSPRESSO, w którym jest jeszcze więcej przykładowych zdań na różne użycia HAVE.Zapraszamy na film i do komentowania! Jeżeli masz jakieś pytanie na kolejne odcinki ENSPRESSO, to śmiało je zadaj w komentarzach, a my damy Tobie znać w którym odcinku jest odpowiedź na Twoje pytanie.


Link do grupy na Facebooku, w którym co tydzień są prowadzone ENSPRESSO:


>>Przyłącz się do grupy na Facebooku Pozytywna Nauka Języka Angielskiego <<Serdecznie zapraszamy Ciebie do naszego programu do nauki języka angielskiego online ‘Angielski od zera do bohatera’. Jest to ciągle rosnąca platforma z lekcjami języka angielskiego. Dodatkowo, co tydzień otrzymujesz zaproszenia na lekcje na żywo, które również są nagrywane, więc nawet jeżeli nie możesz być na żywo to możesz obejrzeć nagrania.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj:

>>Angielski od zera do bohatera<<

Dodaj komentarz

Pobierz Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Najlepiej oceniane produkty

Pobierz Niezbędnik Podróżnika gratis!

KONTAKT

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • +48 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Pobierz bezpłatny Niezbędnik Podróżnika

Pobierz bezpłatny Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Skontaktuj się z nami bezpośrednio

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Najnowsze opinie

Poziom zaangażowania

Poziom nauki języka