RÓŻNICA POMIĘDZY PRESENT PERFECT SIMPLE I CONTINUOUS / Jak radzić sobie z wyjątkami – ENSPRESSO #16

Favorite

Podoba Ci się ten odcinek? Subskrybuj nasz kanał, żeby dostawać powiadomienia o nowych filmach!


ENSPRESSO to cotygodniowy live z językiem angielskim, który prowadzimy w naszej grupie na Facebooku,


W tym odcinku na początku mówimy o tym jak radzić sobie z wyjątkami w języku angielskim. Wyjątków jest sporo w języku angielskim, zresztą istnieją one w każdym języku i chcemy dać Tobie kilka porad jak radzić sobie z nimi i też jak je zapamiętywać.


Kiedy uczymy się nowej zasady, zarówno gramatycznej jak i zasady związanej z wymową, słowotwórstwem, czy ogólnie jakiejkolwiek innej zasady w języku angielskim to często martwimy się gdy nagle zobaczymy, że występują jakieś wyjątki od niej. Wydaje nam się wtedy, że wyjątków jest za dużo i że nigdy nie nauczymy się tego języka…. Ale spokojnie!


Nie martw się wyjątkami! Jak uczysz się języka to notuj sobie na bieżąco wyjątki i staraj się je zapamiętywać, ale nie martwić się tym, że nie znasz jeszcze wszystkich.


Nawet jeżeli popełnisz błąd i powiesz coś niepoprawnie, to nie przejmuj się tym kompletnie, ponieważ najważniejsza jest komunikacja w języku angielskim. Wyjątków nauczysz się dzięki coraz większej styczności z nimi i wtedy naturalnie zaczniesz je zapamiętywać oraz poprawnie ich używać.


Podejdź do tematu na spokojnie i powtarzaj język jak najwięcej, co pozwoli Tobie na utrwalenie różnych wyjątków i zobaczysz, że nagle zaczniesz je poprawnie stosować.


Oczywiście, polecamy też notowanie ich i powtarzanie od czasu do czasu, żeby jeszcze łatwiej sobie z nimi poradzić.


Zachęcamy Ciebie również do luźniejszego podejścia do nauki języka. Nie przejmuj się tym, że jeszcze czegoś nie wiesz, albo że pomylisz jakieś słowo czy zapomnisz o poprawnej formie gramatycznej. Pamiętaj, że jest to dla Ciebie drugi język i rodowici mówcy języka angielskiego będą Ciebie podziwiali za to, że uczysz się ich języka poza swoim ojczystym językiem. Warto mieć to na uwadze i nie przejmować się wpadkami językowymi (których pewnie inni nawet nie zauważą) – komunikacja i dogadanie się są najważniejsze. Jeżeli martwisz się tym, że nie znasz angielskiego idealnie, to powiedz swojemu rozmówcy, że jeszcze się go uczysz, a zobaczysz jakie pozytywne i pomocne będą mieli do Ciebie podejście! Doceniaj siebie za to, że się starasz i pamiętaj, że nie wszystko musi być zawsze idealnie. Czasem właśnie jak wydarzy się nam jakaś językowa ‘wpadka’ to rozśmieszymy innych i atmosfera od razu zrobi się weselsza!

I na koniec, nie myśl o tym, że inni Ciebie oceniają, albo że oceniają Twoją znajomość języka – takie myśli nas bardzo blokują, a poza tym większość osób z którymi mamy do czynienia nawet o tym nie pomyśli! Trzymamy bardzo mocno kciuki za Twoje pozytywne i wystarczająco ‘wyluzowane’ podejście do nauki!W drugiej części filmu omawiamy różnicę pomiędzy czasami Present Perfect Simple i Present Perfect Continuous. Mówimy także o tym, dlaczego Amerykanie używają często czasu Past Simple (czyli przeszłego prostego) zamiast Present Perfect Simple.


Główną różnicą pomiędzy Present Perfect Simple i Present Perfect Continuous jest fakt, na czym Ty chcesz się skupić. Czasy simple bardziej skupiają się na czasownikach dokonanych, czyli w tym wypadku skupimy się na skutku czynności, którą wykonywaliśmy lub na fakcie, że jest już ona zakończona. Natomiast czasy continuous skupiają się bardziej na czasownikach niedokonanych, czyli bardziej na samej czynności. Spójrz na przykład poniżej:


I have painted my room. (Pomalowałem mój pokój.)


Tutaj skupiamy się na skutku, że mam teraz ładne ściany w domu.


I have been painting my room. (Malowałem/maluję mój pokój.)


Chcemy tutaj zaznaczyć, że czynność zaczęła się w przeszłości, trwa do teraz i skupić się ogólnie na tej czynności, a nie na jej rezultacie.


I have run 10 kilometres. (Przebiegłem 10 kilometrów)


W tym zdaniu skupiamy się na skutku i dokonanej czynności.


I have been running and I’m tired now. (Biegałem i jestem teraz zmęczony.)


Tutaj skupiamy się na czynności biegania, a nie na rezultacie, że już przebiegliśmy jakiś dystans.


To jest taka najważniejsza różnica pomiędzy tymi czasami, na filmie podajemy ich więcej.


Tak dla przypomnienia, zdania w czasie Present Perfect Simple tworzymy przez:


Subject+have/has+Past Participle

Tak żeby jeszcze przypomnieć, Past Participle to tzw. 3 forma czasownika.


W czasie Present Perfect Continuous zdania mają następującą strukturę:


Subject+have/has+been+(verb+ing)

Dla przypomnienia, ‘verb+ing’ to czasownik z końcówką –ing.Amerykanie częściej używają czasu Past Simple (czyli przeszłego prostego) w sytuacjach, w których Brytyjczyk użyłby czasu Present Perfect, nie jest to błąd. Wynika to z różnic w systemie nauczania i przyzwyczajeń. Warto znać tę zasadę. Dodatkowo, może to oznaczać, że jak nie jesteśmy pewni jak poprawnie użyć czasu Present Perfect, to możemy użyć czasu przeszłego prostego, czyli Past Simple i nie będzie to duży błąd, a w wielu przypadkach w amerykańskiej odmianie języka angielskiego będzie to jak najbardziej poprawne.Link do grupy na Facebooku, w której prowadzimy ENSPRESSO jest tutaj:


>>Pozytywna nauka angielskiego!<<


Zapraszamy Ciebie również do komentowania i zadawania pytań poniżej w komentarzach, chętnie odpowiemy na nie w kolejnych odcinkach ENSPRESSO i damy Tobie znać, w którym odcinku jest odpowiedź na Twoje pytanie.Serdecznie zapraszamy Ciebie do naszego programu do nauki języka angielskiego online ‘Angielski od zera do bohatera’. Możesz uczyć się kiedy chcesz i jak dużo chcesz dzięki platformie z lekcjami języka angielskiego, których przybywa w każdym tygodniu. Dodatkowo, co tydzień otrzymujesz zaproszenia na lekcje na żywo, które również są nagrywane. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj:

>>Angielski od zera do bohatera<<

Dodaj komentarz

Pobierz Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Najlepiej oceniane produkty

Pobierz Niezbędnik Podróżnika gratis!

KONTAKT

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • +48 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Pobierz bezpłatny Niezbędnik Podróżnika

Pobierz bezpłatny Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Skontaktuj się z nami bezpośrednio

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Najnowsze opinie

Poziom zaangażowania

Poziom nauki języka