OD CZEGO ZACZĄĆ NAUKĘ ANGIELSKIEGO/ Jeden wyraz kilka znaczeń/ JAK TŁUMACZYĆ SŁOWA – ENSPRESSO #15

Favorite

ENSPRESSO to cotygodniowy live z językiem angielskim, który prowadzimy w naszej grupie na Facebooku,


Podoba Ci się ten odcinek? Subskrybuj nasz kanał, żeby dostawać powiadomienia o nowych filmach!


W tym odcinku na początku mówimy o tym od czego zacząć naukę języka angielskiego i jak zacząć mówić już od samego początku. Na samym początku nauki nie zawsze jest łatwo, zauważyliśmy że po kilku pierwszych lekcjach lub spotkaniach z językiem angielskim czasem przychodzi moment zniechęcenia i przytłoczenia ilością materiału, która jeszcze jest do opanowania.


Ważne jest, żeby nie dać się temu pierwszemu zniechęceniu i pokonać ten moment, ponieważ każdy z nas jest w stanie komunikować się po angielsku. Osoby, które mają niższy poziom znajomości języka będą używały prostych słów i zdań, a osoby bardziej zaawansowane zbudują bardziej złożone i skomplikowane zdania.


Nie czekaj z mówieniem po angielsku do czasu aż osiągniemy zaawansowany jego poziom, ponieważ właśnie przez to mamy wewnętrzną blokadę przed mówieniem. Kiedy nauczysz się jakiegoś słownictwa czy zdania, to od razu wypowiedz je głośno, napisz, a jeżeli masz taką okazję, to porozmawiaj z kimś po angielsku.


Jak będziesz zanurzał się w języku już od pierwszych chwil nauki, nawet nie zauważysz kiedy nagle zaczniesz mówić na coraz wyższym poziomie i rozumieć coraz więcej. Słuchaj jak najwięcej, czytaj, powtarzaj zdania, słowa i materiał, oglądaj filmy, słuchaj piosenek i śpiewaj razem z wykonawcą, a z czasem zobaczysz jak z coraz większą łatwością będzie Ci przychodziła nauka angielskiego.


Małgosia, która oglądała nagranie na żywo i nie zdążyliśmy jej komentarza przeczytać na żywo napisała bardzo wartościowy komentarz, za który dziękujemy i piszemy tutaj, żeby nie zginęło:)


Małgosia napisała, że warto słuchać podcastów, oglądać nagrania, filmy na You Tube lub czytać artykuły na interesujące nas tematy po angielsku zamiast po polsku.


Wtedy jest nam jeszcze łatwiej uczyć się angielskiego, ponieważ jeżeli jest to temat, który nas interesuje (np. gotowanie, samochody, podróżowanie, itd.) to mamy podwójną korzyść – pogłębiamy wiedzę z danego zakresu i jeszcze dodatkowo uczymy się angielskiego.


Następnie omawiamy kilka przykładów wyrazów, które mają różne znaczenia w języku angielskim w zależności od kontekstu. Na przykład słowo ‘have’ może oznaczać: mieć, robić, brać, jeść, i mieć wiele innych znaczeń i funkcji, zobacz na przykłady: I have a dog. (Mam psa – czyli znaczenie ‘mieć’) I’m having a shower. (Biorę prysznic – czyli znaczenie ‘brać’) I’m having breakfast. (Jem śniadanie – czyli znaczenie ‘jeść’) I have had many different jobs. (Miałam wiele różnych prac – pierwsze ‘have’ jest czasownikiem posiłkowym w czasie Present Perfect, a drugie ‘had’ jest tzw. trzecią formą od czasownika ‘have’, czyli w znaczeniu ‘mieć’, używana w czasie Present Perfect).


Czasownik ‘have’ może mieć jeszcze kilka innych znaczeń, powyżej jest zaledwie kilka przykładów. Ważne jest, żeby pamiętać o tym, że w angielskim wiele słów może zmieniać swoje znaczenie w zależności od kontekstu, nie wszystko da się dosłownie przetłumaczyć. Pamiętaj, inny język to inna filozofia:)


Mówiąc o tłumaczeniach, przeszliśmy dość płynnie do tematu jak w ogóle tłumaczyć angielskie słowa, wyrażenia czy zdania na język polski i jakich źródeł do tego używać. Oczywiście nie mogliśmy nie wspomnieć o słynnym translatorze Google, który coraz lepiej się sprawdza, ale jednak nadal nie warto mu ufać w 100 procentach. Warto sprawdzać całe wyrażenia, które widzimy w zdaniu, ponieważ tłumacząc dosłownie słowo po słowie możemy źle zrozumieć jakieś zdanie czy cel wypowiedzi.


Do tłumaczeń polecamy słowniki:


www.diki.pl (w języku angielskim i polskim)


www.dictionary.com (słownik angielsko-angielski)


www.thesaurus.com (tylko po angielsku, możesz tutaj znaleźć przydatne synonimy, antominy, itp.)Zapraszamy również do pobrania na naszej stronie bezpłatnych materiałów na temat różnych znaczeń słowa get:

>>9 sposobów na użycie get<<Link do grupy na Facebooku, w której prowadzimy ENSPRESSO:


>>Pozytywna nauka angielskiego!<<Serdecznie zapraszamy Ciebie do naszego programu do nauki języka angielskiego online ‘Angielski od zera do bohatera’. Możesz uczyć się kiedy chcesz i jak dużo chcesz dzięki platformie z lekcjami języka angielskiego, których przybywa w każdym tygodniu. Dodatkowo, co tydzień otrzymujesz zaproszenie na lekcję na żywo z nami, która również jest nagrywana. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj:


>>Angielski od zera do bohatera<<

Zapraszamy Ciebie również do komentowania i zadawania pytań poniżej w komentarzach, chętnie odpowiemy na nie w kolejnych odcinkach ENSPRESSO i damy Tobie znać, w którym odcinku jest odpowiedź na Twoje pytanie.

Dodaj komentarz

Pobierz Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Najlepiej oceniane produkty

Pobierz Niezbędnik Podróżnika gratis!

KONTAKT

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • +48 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Pobierz bezpłatny Niezbędnik Podróżnika

Pobierz bezpłatny Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Skontaktuj się z nami bezpośrednio

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Najnowsze opinie

Poziom zaangażowania

Poziom nauki języka