8 wskazówek jak zrobić świetne wrażenie na rozmowie o pracę

Pozostawienie po sobie dobrego wrażenia na rozmowie kwalifikacyjnej o pracę nie zawsze jest łatwe. Ludzie zazwyczaj denerwują się, a szczególnie na swojej pierwszej rozmowie o pracę. Czasami mamy tendencję do wypowiadania niepotrzebnych słów albo mówimy niewyraźnie lub w zawiły sposób, co niestety zazwyczaj zostawia drugą osobę z negatywnymi odczuciami i niekorzystną opinią na nasz temat.

W różnych źródłach znajdziemy mnóstwo wskazówek na temat odpowiedniego zachowania w trakcie rozmowy o pracę, poniżej zebraliśmy dla was wskazówki, które według nas są najbardziej praktyczne i pożyteczne, mamy nadzieję, że dzięki nim zrobicie wspaniałe pierwsze wrażenie na waszej kolejnej rozmowie o pracę.

 

1. Bądź prawdziwy

Pierwsza rada, którą musisz zapamiętać, to bądź prawdziwy i oryginalny, bycie sobą sprawi, że będziesz się mniej stresować, jak nie będziesz musiał udawać kogoś innego. Kiedy odpowiadasz na pytania, staraj się, by pokazywały jak najwięcej Twoich zdolności i udowadniały, że jesteś odpowiednim kandydatem na stanowisko. Możesz opowiedzieć jakąś historię z własnego doświadczenia, która potwierdzi, że masz świetne kwalifikacje i pozostawi po tobie dobre wrażenie.

 

2. Przygotuj się

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Rozmowy kwalifikacyjne potrafią być czasem bardzo skomplikowane i składać się z kilku etapów, dlatego miej pewność, że niczym ciebie nie zaskoczą.

Sprawdź informacje na temat firmy, w której będziesz miał rozmowę o pracę. Nie chcesz przecież wyglądać głupio, kiedy okaże się, że nawet nie znasz usług lub produktów oferowanych przez firmę?

Oczywiste jest, że nie będziesz w stanie przygotować się na wszystkie pytania, które tobie rozmówca zada, ale jeżeli przygotujesz się na co najmniej kilka, to będziesz od razu wiedział, jak na nie odpowiedzieć, gdy usłyszysz je w trakcie rozmowy i poczujesz się pewniej.

Kiedy odpowiadasz na pytania, postaraj się pokazać, że posiadasz odpowiednie kwalifikacje, które pasują do opisu stanowiska.

Na koniec, przejrzyj dokładnie swoje CV przed rozmową o pracę, jeżeli niedokładnie je pamiętasz. W ten sposób unikniesz niewygodnych sytuacji, w których okaże się, że nie wszystkie punkty jesteś w stanie wyjaśnić lub udzielić na ich temat więcej szczegółów.

 

3. Pokaż pewność siebie i jednocześnie zachowaj skromność

Postaraj się wypracować właściwą równowagę pomiędzy tymi cechami

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej będziesz chciał pokazać, że jesteś pewny siebie i będziesz w stanie wykonywać obowiązki, które będą wymagane w trakcie pracy. Z drugiej strony, nie chcesz być odebrany jako  osoba zarozumiała i zbyt pewna siebie, dlatego ważne jest, żeby pokazać odrobinę pokory i skromności.

A więc jak możesz zjeść ciastko i mieć ciastko? Postaraj się nie przerywać rozmówcy lub na siłę dochodzić do głosu. Utrzymaj pozytywne nastawienie i pamiętaj, że to twój rozmówca zadaje pytania i wyznacza zasady panujące w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej o pracę.

 

4. Zamień minusy na plusy

Każdy z nas jest w czymś dobry, jednak są także rzeczy, w których wykonywaniu nie jesteśmy najlepsi. Kiedy nasz rozmówca zadaje nam pytania, łatwo możemy stracić w jego oczach, jeżeli zaliczymy jakieś wpadki i potknięcia.

Jeżeli coś może postawić ciebie w złym świetle w oczach rozmówcy, obróć to w coś, co będzie wyglądało na cechę pozytywną. Możesz pomyśleć, że nabieram ciebie i tak się nie da zrobić, ale spójrz na przykład przytoczony poniżej.

Jeżeli rozmówca zapyta ciebie o sytuację, z której nie jesteś zbytnio dumny, na przykład, gdy zauważy, że masz problemy z wykonaniem pracy na czas. Możesz zaznaczyć,  że zależy tobie na dobrze i dokładnie wykonanej pracy i chcesz się upewnić, że zadanie zostało wykonane do końca i nie ma w nim żadnych błędów.

Chodzi o to, żeby tak obrócić negatywną cechę, by okazało się, że jest pozytywna.

 

5. Nie wywieraj presji

Czasami lepiej jest ugryźć się w język i poczekać z pytaniami lub sugestiami na koniec, nie chcesz, żeby rozmówca pomyślał, że spieszysz się, ponieważ może to wyjść na twoją niekorzyść.

Dla przykładu, nie zadawaj od razu pytań o wynagrodzenie i dodatkowe świadczenia, te tematy są zazwyczaj poruszane na samym końcu.

Pozwól rozmówcy poprowadzić rozmowę, a ty dostosuj się do jej przebiegu.

 

6. Nie musisz zadawać pytań

Dobrze jest zadawać pytania w trakcie rozmowy o pracę, ponieważ to może pokazać, że jesteś bardziej zainteresowany i możesz czegoś więcej dowiedzieć się na temat firmy, jednak nie jest to konieczne i jeżeli nie masz dobrego pytania, to lepiej nie zadawać jakiegokolwiek, tylko po to, żeby pokazać, ze masz jakieś pytanie.  Czasami lepiej jest nie zadawać pytań i nie marnować cennego czasu naszego rozmówcy.

 

7. Zostaw po sobie pozytywne wrażenie

Nieważne co się stanie, utrzymaj pozytywne nastawienie, dasz radę! Jeżeli twój rozmówca poczuje, że masz pozytywną energię, będzie bardziej skłonny do ustanowienia dobrej relacji z tobą.

Pozytywna energia I entuzjazm zwiększy twoje szanse na otrzymanie propozycji pracy, ponieważ każdy lubi otaczać się ludźmi z pozytywną energią.

Pamiętaj, uśmiechy są zaraźliwe, więc jeżeli będziesz się do kogoś uśmiechać, to na pewno odwzajemnią uśmiech.

 

8. Działaj po rozmowie

Chociaż nie powinniśmy zbytnio naciskać na rozmówcę, nie chcemy także, żeby okazja przeszła nam koło nosa. Nie chcesz pokazać, że jesteś za bardzo zaniepokojony, ponieważ jeżeli to zrobisz, to nie tylko będziesz wyglądać na zdesperowanego, ale także stracisz szansę na negocjację wyższego wynagrodzenia lub lepszych warunków współpracy. Jeżeli nie otrzymasz żadnej informacji w ciągu tygodnia od rozmowy kwalifikacyjnej, możesz skontaktować się ze swoim potencjalnym pracodawcą mailowo lub telefonicznie. To nie tylko przypomni im o tobie, ale także pokaże, że nadal jesteś zainteresowany pracą. Przypomnienie potencjalnemu pracodawcy o sobie jest także dobre, ponieważ będziesz mieć okazję, żeby ewentualnie wyjaśnić coś jeszcze na temat swoich kwalifikacji lub poprawić coś, co nie udało się tobie w trakcie rozmowy.

Powodzenia!

 

Czy ten artykuł okazał się dla ciebie pomocny? Może masz jakieś inne porady, które mogą pomóc w pozostawieniu niezapomnianego wrażenia po sobie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?

Przyłącz się do dyskusji i opowiedz nam o tym!

Zostaw odpowiedź