5 POWODÓW DLACZEGO NIE WIDZISZ POSTĘPÓW W NAUCE JĘZYKA ANGIELSKIEGO – ENSPRESSO #50

Favorite

ENSPRESSO to cotygodniowy live z językiem angielskim, który prowadzimy w naszej grupie na Facebooku.

Podoba Ci się ten odcinek? Subskrybuj nasz kanał, żeby dostawać powiadomienia o nowych filmach!


Czy nie widzisz postępów w nauce angielskiego?


Czy uczysz się i masz wrażenie, że ciągle stoisz w miejscu?


A może w ogóle nie zaczynasz nauki twierdząc, że nie dasz rady lub jest już za późno?


Co zrobić, żeby widzieć postępy w nauce i cieszyć się swobodą podróżowania/szukania lepszej pracy lub po prostu możliwością komunikowania się z ludźmi z zagranicy?


Dzisiaj chcemy dać Tobie dawkę pozytywnej motywacji poprzez przedstawienie 5 najczęstszych powodów dlaczego nie widzisz postępów w nauce i podpowiemy Tobie jak sobie z nimi radzić:1. Brak wyznaczonego celu


Gdy zaczynasz naukę języka angielskiego lub podejmujesz decyzję, że chcesz zacząć się uczyć nie wyznaczasz sobie odpowiedniego celu. Zanim zabierzesz się za naukę (albo wrócisz do niej po przerwie) zadaj sobie pytania:


Dlaczego chcę uczyć się języka angielskiego?


W czym pomoże mi znajomość języka?


W jakich sytuacjach będę używać języka?


Jak będę się czuć jak będę znał język angielski?


Jak będzie wyglądało moje życie?


Jak bardzo wzrośnie moje poczucie własnej wartości?


Powyższe pytania pozwolą Tobie na określenie celu do nauki i mając przed sobą wizję osiągnięcia go nauka angielskiego będzie dla Ciebie o wiele przyjemniejsza.


Oczywiście, pamiętaj również, że Twoje cele mogą ulegać w międzyczasie zmianie, ponieważ rozwijasz się, zmienia się Twoje życie i to normalne. Jednak miej swój wstępny cel, który pozwoli Tobie ruszyć z miejsca.


Jakie mogą być cele? Podamy Tobie kilka przykładów:


– rozmowa po angielsku za granicą na wyjeździe wakacyjnym


– dogadanie się z rodziną, która mieszka za granicą


– znalezienie lepszej pracy, w której angielski jest wymagany


– usprawnienie pracy mózgu i pobudzanie szarych komórek do działania


Powodów do nauki może być wiele, określ swój własny, który będzie Ciebie motywował do nauki.2. Prokrastynacja, czyli odkładanie na później


Niestety, ale bardzo częstym powodem braku postępów w nauce jest….ciągłe odkładanie jej na później. Zawsze masz inne ‘ważniejsze’ sprawy do załatwienia, ktoś inny będzie Tobie przeszkadzał, albo możesz wymyślić miliony innych wymówek do tego, by odkładać naukę na później.


Tak tak, dobrze widzisz….to wszystko są wymówki…. Jeżeli naprawdę chcesz nauczyć się języka i osiągnąć swój cel to nie możesz odkładać tego na później, ponieważ to powoduje frustrację, złość i obniżenie poczucia własnej wartości.


Zacznij już dziś, nawet jeżeli zrobisz coś przez pół godziny to i tak będzie lepiej niż nic, a dodatkowo poczujesz ogromną satysfakcję, że w końcu udało się zacząć!3. Za dużo i za szybko chcesz osiągnąć


Kolejnym powodem, przez który nie widzisz postępów w nauce jest to, że nie dajesz sobie wystarczająco dużo czasu i przestrzeni na naukę. Pamiętaj, że nauka języka to proces i nie da się go nauczyć w tydzień.


Jeżeli chcesz wyjechać za miesiąc na wakacje to już jest najwyższa pora zacząć się uczyć, oczywiście nie osiągniesz poziomu zaawansowanego w tym czasie, ale dasz radę opanować sporo dialogów, które pomogą Tobie w komunikacji za granicą, a do tego na pewno lepiej poczujesz się na wyjeździe. Jeżeli natomiast wyjeżdżasz za 3 dni i nerwowo przeszukujesz Internet to niestety stres może spowodować, że niewiele zapamiętasz i stwierdzisz, że angielski to trudny język….


Czy wiesz, że prawie 50 procent Polaków nie decyduje się na wyjazdy zagraniczne tylko przez brak znajomości języka? To jest bardzo smutne, ponieważ osiągnięcie komunikatywnego poziomu języka angielskiego (który przyda się na wyjazdach) wcale nie zajmuje dużo czasu, a sprawi na pewno mnóstwo frajdy.4. Za szybko się poddajesz


Ten punkt jest mocno powiązany z poprzednimi punktami. Jeżeli nie wyznaczysz sobie realnych celów do nauki i nie zaczniesz uczyć się od razu gdy podejmiesz o tym decyzję, to ilość materiału może Ciebie przytłoczyć i sprawi, że poddasz się po pierwszym tygodniu.


Pamiętaj, że nauka języka to proces i nie da się go nauczyć w kilka dni. Przygotuj sobie plan do nauki, ucz się stopniowo tematów, które Ciebie interesują i których potrzebujesz, a przede wszystkim, przygotuj się na dłuższą przygodę z angielskim. Wszelkie przerwy w nauce sprawią, że coraz trudniej będzie Tobie do niej powrócić i zbyt szybko poddasz się.


Nauka języka tak naprawdę nigdy się nie kończy, ponieważ nawet jak już osiągniesz swój pierwszy cel to prawdopodobnie będziesz chcieć osiągnąć coś innego, a nawet jeżeli nie, to i tak będziesz powtarzać i utrwalać informacje, które już znasz  żeby nie zapomnieć wszystkiego i nie musieć zaczynać od nowa po jakimś czasie.5. Brak systematyczności i dyscypliny w procesie nauki


Ostatni powód na naszej liście to brak systematyczności i dyscypliny w procesie nauki. Nasz mózg uczy się i zapisuje informacje w pamięci długotrwałej poprzez liczne powtórzenia, utrwalanie informacji i systematyczność. Jeżeli będziesz ‘zaglądać’ do angielskiego raz na kilka tygodni to niestety informacje będą zapisywać się głównie w pamięci krótkotrwałej i będziesz mieć wrażenie, że w ogóle nie widzisz postępów. Jak już zaczniesz przygodę z językiem to bądź systematyczna/systematyczny. Ucz się chociaż kilka razy w tygodniu, nawet jeżeli poświęcisz na to po kilka minut dziennie, to i tak będzie lepiej niż robienie sobie długich przerw w nauce.


Nauka języka ma być dla Ciebie przyjemnością, sprawiać że poczujesz się dobrze, pewnie i mądrze. Świetnie jest opanowywać coraz więcej umiejętności, dogadywać się z ludźmi z różnych kultur, rozumieć więcej filmów, artykułów oraz różnych materiałów, które są po angielsku.


Życzymy Tobie, żebyś wyznaczyła/wyznaczył swój cel do nauki i czerpała/czerpał z niej niesamowitą przyjemność, bo to jest w niej najważniejsze!


Zapraszamy Ciebie serdecznie do obejrzenia tego odcinka Enspresso, w którym znajdziesz mnóstwo motywacji oraz pozytywnego wsparcia do nauki języka angielskiego!


Jeżeli masz jakieś pytanie na kolejne odcinki ENSPRESSO, to śmiało je zadaj w komentarzach, a my damy Tobie znać w którym odcinku jest odpowiedź na Twoje pytanie.


Link do grupy na Facebooku, w której prowadzimy ENSPRESSO jest tutaj:


>>Pozytywna nauka angielskiego!<<Serdecznie zapraszamy Ciebie do naszego programu do nauki języka angielskiego online ‘Angielski od zera do bohatera’. Możesz uczyć się kiedy chcesz i jak dużo chcesz dzięki platformie z lekcjami języka angielskiego, których przybywa w każdym tygodniu. Dodatkowo, co tydzień otrzymujesz zaproszenia na lekcje na żywo, które również są nagrywane. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj:

:

>>Angielski od zera do bohatera<<

Dodaj komentarz

Pobierz Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Najlepiej oceniane produkty

Pobierz Niezbędnik Podróżnika gratis!

KONTAKT

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • +48 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Pobierz bezpłatny Niezbędnik Podróżnika

Pobierz bezpłatny Zbiór 180 Przydatnych Zwrotów w języku angielskim

Skontaktuj się z nami bezpośrednio

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub sugestie, skontaktuj się z nami.
  • 695 301 178
  • biuro@sunco.edu.pl
Najnowsze opinie

Poziom zaangażowania

Poziom nauki języka