5 kroków do bycia bardziej produktywnym

Czy masz problem z produktywnością?

Czy też wydaje się Tobie, że czas przelatuje Ci przez palce i po całym dniu okazuje się, że nie masz nawet jednego ważnego zadania skończonego?

My też tak mieliśmy i po zastosowaniu tych 5 prostych kroków okazało się, że każdego dnia bez problemu znajdujemy czas na odpoczynek, zabawę z dziećmi czy spokojny posiłek, a co najważniejsze, mamy satysfakcję z wykonanej pracy i nie denerwujemy się, że kolejny dzień się skończył, a my niczego nie zrobiliśmy.

Istnieje wiele czynników, które mogą zwiększyć naszą produktywność. Oto tylko 5 kroków, które pozwolą Ci uzyskać lepszą produktywność, która pomoże Ci pracować wydajniej i poświęcić mniej czasu na różne rzeczy:

1. Zresetuj swój umysł

Zdystansuj się i spójrz na sytuację z zewnątrz. Zdziwisz się, gdy zobaczysz jak wszystko inne i o wiele  łatwiejsze do wykonania staje się, gdy zrobisz krok do tyłu, by spojrzeć na sprawy z innego punktu widzenia. Jeśli dojdziesz do martwego punktu gdy pracujesz nad czymś, zrób sobie przerwę i pomyśl o czymś innym przez jakiś czas lub zajmij się czymś innym. Kiedy wrócisz do tego, nad czym pracowałeś wcześniej, twoje cele staną się bardziej widoczne i łatwiejsze do osiągnięcia.

Zostało to udowodnione naukowo, że mózg jest bardziej sprawny, kiedy przeskakuje pomiędzy zadaniami (oczywiście nie za często i nie mówimy tutaj o wykonywaniu kilku rzeczy na raz), zamiast skupiać się na tym samym przez dłuższy czas.

Najbardziej znani myśliciele i innowatorzy na świecie mają jakieś kreatywne hobby, które pozwala im na chwilę uciec od swoich problemów i zresetować swój mózg na pewien czas, aby mieć świeże podejście i nowe spojrzenie, kiedy wracają do swojej pracy.

Dzięki nowemu podejściu będziesz pracować wydajniej i okaże się, że te czasochłonne zadania wcale nie wymagają tyle wysiłku i czasu.

 

2. Bądź szefem swojego czasu

W dzisiejszych czasach większość ludzi wie, że absolutnie konieczne jest zorganizowanie swojego czasu poprzez prowadzenie harmonogramu lub kalendarza. Tym samym, większość z nas po prostu staje się niewolnikami swojego harmonogramu i nie może znaleźć czasu na robienie różnych rzeczy pomimo prób zorganizowania czasu. Jeśli chcesz temu zapobiec, ważne jest, aby opanować dobre umiejętności zarządzania czasem i ustalić cel na każdy dzień, który sprawi, że pod koniec dnia poczujesz, że coś faktycznie osiągnąłeś. Może to być niewielkie lub mało istotne zadanie, takie jak zakończenie raportu, lub może być częścią znacznie większego projektu, takiego jak wybór odpowiednich płytek do projektowanej łazienki. Pod koniec dnia możesz nie ukończyć swojego całego projektu, ale będziesz o krok bliżej do osiągnięcia celu końcowego i będziesz mieć satysfakcję, że byłeś produktywny.

 

3. Pracuj mądrzej, a nie ciężej

Jest to powszechnie błędne przekonanie, że musisz poświęcić dużo czasu na pracę nad zadaniami, aby być bardziej produktywnym. W języku angielskim mamy powiedzenie: „Nie możesz zjeść ciastka i jednocześnie go mieć”, w tym przypadku jest to dalekie od prawdy. Możesz być bardziej produktywny i spędzać mniej czasu na różne zadania pracując mądrzej.

Jeżeli jasno zdefiniujesz swoje cele, będziesz mógł wykonywać zadania szybciej i solidniej. Po ustaleniu co należy zrobić, określ najtrudniejsze lub najbardziej czasochłonne zadania, staraj się unikać odkładania ich na później, ponieważ one i tak wrócą do ciebie, nie wspominając już o tym, że wszystko będzie szło zdecydowanie szybciej, jak będziesz mieć najtrudniejsze zadania z głowy.

4. Zredukuj przerwy i czynności odciągające ciebie od wyznaczonego zadania

Ważne jest, aby pozostać skupionym na swoim zadaniu i zminimalizować wszelkie przerwy, takie jak: e-mail, rozmowni koledzy, itp., które mogą powstrzymać Cię przed osiągnięciem celu na koniec dnia. Badania wykazały, że czasami może upłynąć nawet 45 minut zanim nasz mózg będzie w stanie powrócić do całkowitego skupieniu się zadaniu, nad którym pracowaliśmy i uzyskać ten sam poziom produktywności.

Unikaj wielozadaniowości, skup się na wykonywanym zadaniu. Czy potrafisz myć zęby, rozmawiać przez telefon i przygotowywać śniadanie jednocześnie? Niektórym może się to udawać zrobić, ale prędzej czy później jest to przepis na katastrofę, ponieważ łatwo jest stracić koncentrację lub popełnić błędy. Lepiej skupić się na pojedynczych zadaniach i wykonywać je stopniowo, niż zgubić się w labiryncie problemów, zadań i wyzwań, gdy pracujesz wielozadaniowo.

 

5. Przestań odkładać na później

Większość ludzi narzeka, że ​​nie mają wystarczająco dużo czasu na różne rzeczy, a w rzeczywistości praktycznie nic nie robią przez cały dzień. Ludzie wciąż szukają wymówek, takich jak: ja na pewno poniosę porażkę, to nie ma sensu, to jest marnowanie czasu, itp., aby tylko nie zejść z kanapy i zrobić czegoś, co powinni zrobić kilka dni lub tygodni temu. Leniwe osoby zazwyczaj nie mają aktywnej codziennej rutyny i dlatego trudno jest im sprostać nawet najmniejszym zadaniom.

Nie odkładaj na jutro rzeczy, które możesz zrobić już dziś! Jutro jest kolejny dzień i czekają na ciebie nowe i ekscytujące wyzwania, więc dlaczego nie mieć pewności, że będziesz miał czas stawić im czoła  bez żadnych niedokończonych spraw z poprzedniego dnia?

 

Czy porady z artykułu są dla Ciebie przydatne? Może już je stosujesz?

Czy jesteś prokrastynatorem czy produktywnym człowiekiem?

Podziel się z nami swoimi odpowiedziami i dołącz do dyskusji!

Zostaw odpowiedź


Teachers

Katarzyna Gajda
Nauczyciel angielskiego
Zapalona miłośniczka podróżowania i nauczania. Ciągle w ruchu i zawsze…
Wojciech Manitius-Ratyński
Nauczyciel angielskiego
Wojciech jest native speakerem z Kanady, który od 2008 roku…